Kolejne dwa potencjalne brązowe karły

0

Na liście pozasłonecznych układów planetarnych pojawiły się kolejne dwa obiekty, które mogą być małymi brązowymi karłami albo potężnymi gazowymi gigantami.

Pierwszy z obiektów to HD 22781 b. Jest to potężny obiekt o masie minimalnej około 14 mas Jowisza, krążący wokół swej gwiazdy macierzystej w średniej odległości około 1,18 AU z czasem 522 dni. Na uwagę zasługuje duża ekscentryczność orbity HD 22781 b – aż 0,822, porównywalna z ekscentrycznością orbit komet.

Drugi obiekt otrzymał oznaczenie CFBDS 1458 b. Wydaje się, że ten obiekt jest nieco mniejszy – jego szacowana masa minimalnej jest rzędu 6,5 masy Jowisza. CFBDS 1458 b krąży wokół swojej gwiazdy macierzystej w średniej odległości około 2,6 AU.

W przypadku obu obiektów wyliczone masy to masy minimalne. Jest prawdopodobne, że rzeczywista masa każdego z wymienionych obiektów jest znacznie wyższa, co oznacza zamianę statusu na brązowego karłą. W takiej sytuacji każdy z tych obiektów zostanie skasowany z listy potwierdzonych egzoplanet, która dziś (czyli 04.03.2011) obejmuje 531 planet pozasłonecznych.

(Encyklopedia Pozasłonecznych Układów Planetarnych)

Comments are closed.