Kosmiczne śmieci – współpraca USA i Francji

0

8 lutego Stany Zjednoczone i Francja podpisały ramowy dokument o wymianie danych dotyczących śledzenia kosmicznych śmieci.

We wtorek 8 lutego ministrowie obrony Francji i Stanów Zjednoczonych, Alain Juppe i Robert Gates, podpisali jednostronicowy ramowy dokument o wymianie danych dotyczących kosmicznych śmieci, co ma służyć zmniejszeniu kosztów ich śledzenia i lepszemu zapobieganiu zderzeń obiektów kosmicznych.

Umowa wpisuje się w amerykańską politykę bezpieczeństwa kosmicznego, ogłoszoną w zeszłym tygodniu, która ma za zadanie zapobiegać narażeniu na uszkodzenie amerykańskich wojskowych satelitów, od których co raz bardziej zależy łączność i skuteczność wojsk i rozpoznanie na polu walki.

Porozumienie jest drugą taką umową podpisaną przez USA. W zeszłym roku Stany podpisały podobną z Australią, której położenie geograficzne jest strategiczne z punktu widzenia utrzymania stałej łączności z satelitami i możliwości obserwacji południowej półkuli nieba. Departament Obrony USA prowadzi również negocjacje na temat podobnej umowy z Kanadą.

Siły Powietrzne USA zleciły również firmie Lockheed Martin opracowanie nowego systemu śledzenia kosmicznych śmieci, o nazwie “Kosmiczne Ogrodzenie” (Space Fence).

Źródło: Space Daily

Comments are closed.