Walentynkowe zdjęcie

0

Japoński, czterotonowy satelita obserwacyjny Ziemi – ALOS, wykonał zdjęcie małej chorowackiej wysepki Galešnjak, przypominającej kształtem serce. Rozciągająca się na 500 metrów wyspa położona jest przy wybrzeżu Chorowacji na morzu Adriatyckim.

Od czasu ostatniego wzrostu popularności wyspy z uwagi na jej satelitarne zdjęcia, stała się ona dużym hitem w mediach oraz pośród ludzi. Lokalne media informują, iż właściciel wyspy otrzymuje spore ilości próśb od osób, które chciałyby spędzić Walentynki właśnie na niej.

Galešnjak jest bezludną wyspą, zlokalizowaną pomiędzy miastem Turanj (którego budynki widoczne są na wybrzeżu) a wyspą Pasman (widoczną na dole zdjęcia). W całości pokryta jest piaskiem.

Satelita ALOS (Advanced Land Observing Satellite) wykonał opisywane zdjęcie 19marca w 2010 roku za pomocą instrumentu AVNIR-2 (Advanced Visible and Near Infrared Radiometer typu 2). Zadaniem tego instrumentu jest mapowanie powierzchni lądowych w zakresie widzialnym oraz bliskiej podczerwieni, z rozdzielczością wynoszącą 10 metrów.

Europejska Agencja Kosmiczna ESA wspiera działalność satelity ALOS w postaci programu Third Party Mission, co oznacza, iż ESA wykorzystuje możliwości swoich stacji naziemnych w odbieraniu, obróbce, dystrybucji oraz archiwizacji danych z satelity.

(ESA)

Comments are closed.