Licealistom z Ostrowca Świętokrzyskiego udało się nawiązać łączność z ISS

0

26 stycznia br. w ramach projektu ARISS, uczniom I LO im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim udało się nawiązać kontakt z astronautką NASA Catherine Coleman, która przebywa w chwili obecnej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pierwsza nieudana próba połączenia odbyła się 18 stycznia, zakłócenia uniemożliwiły wtedy przeprowadzenie rozmowy. Podczas drugiej próby nawiązania kontaktu obecna była stuosobowa publiczność. Punktualnie o godzinie 08:36 czasu lokalnego w głośnikach radiostacji dało się usłyszeć głos Coleman.

Byliśmy pod takim wrażeniem, że myśleliśmy wyłącznie o tym, by nie zerwało się połączenie – mówi Michał Sitarski, nauczyciel przysposobienia obronnego, koordynator całej akcji.

Uczniowie zadali astronautce wcześniej zaakceptowane przez NASA pytania, dotyczące aspektów życia na orbicie okołoziemskiej.
Nawiązanie łączności z astronautami przebywającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej było zrealizowane w ramach programu ARISS.

ARISS (Amateur Radio on The International Space Station) jest inicjatywą, która powstała przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w budowie ISS. Jej celem jest popularyzacja astronautyki wśród młodzieży szkolnej i akademickiej poprzez możliwość przeprowadzenia obustronnej łączności z załogą stacji, w której skład wchodzą licencjonowani radioamatorzy. Łączności te, zgodnie z oczekiwaniami, wywierają ogromne wrażenie na uczestnikach, spełniając wielką edukacyjną i wychowawczą rolę. Genezą programu ARISS były edukacyjne programy SAREX (łączności z promem kosmicznym) oraz MAREX (łączności ze stacją Mir).

Aby dana placówka mogła przystąpić do programu ARISS, muszą zostać spełnione odpowiednie wymagania sprzętowe: dwie radiostacje, system antenowy, rotor, który sterowany za pośrednictwem odpowiedniego oprogramowania ustawia antenę w kierunku stacji kosmicznej oraz wzmacniacz mocy sygnału radiowego. W Ostrowcu Świętokrzyskim udało się zgromadzić sprzęt dzięki pomocy miejscowego klubu krótkofalarskiego SP7POS, do którego należy Michał Sitarski. Rotor na potrzeby projektu został zakupiony przez szkołę.

Widząc zaangażowanie nauczyciela i zainteresowanie uczniów, na potrzeby tego projektu kupiliśmy rotor – mówi Grażyna Kałamaga, dyrektor szkoły.

Takie wydarzenia to doskonały sposób na popularyzację astronautyki i nauk ścisłych. Do tej pory Polakom udało się nawiązać trzy połączenia w ramach programu ARISS. W kolejce czekają następne szkoły uczestniczące w programie.

Więcej informacji na temat ARISS można zaczerpnąć z tej strony.

Źródło: RP

Logo programu ARISS

Comments are closed.