Iran: otwarcie centrum zobrazowania satelitarnego

0

W niedzielę otwarto w Iranie pierwsze krajowe centrum do odbioru zdjęć satelitarnych. Nowy etap rozwoju krajowej infrastruktury kosmicznej zbiegł się z rocznicą rewolucji islamskiej 1979 roku.

Irańska telewizja państwowa poinformowała w niedzielę o otwarciu ośrodka do odbioru zdjęć satelitarnych. Minister obrony narodowej Iranu, Ahmaf Wahidi, powiedział, że centrum zostało stworzone przez irańskich inżynierów.

Iran nie posiada jeszcze własnych satelitów wykonujących zdjęcia, ale do marca 2011 ma wysłać dwa o takich możliwościach: Fajr (“świt”) i Rasad-1 (“obserwacje”).

Zapowiedziano też, na poniedziałek 7 lutego, ujawnienie konstrukcji 4 kolejnych irańskich satelitów. Pokazana ma też zostać nowa rakieta (Kavoshgar-4) i silniki dwuczłonowej rakiety Safir-Fajr. Ta ostatnia może być zmodyfikowaną wersją rakiety Safir, desygnowaną wcześniej jako Safir-1B. W poniedziałek sprecyzowane zostaną również daty starty wspomnianych wcześniej dwóch satelitów obserwacyjnych.

Iran dokonał satelizacji pierwszego satelity wyprodukowanego własnymi środkami, Omid, w lutym 2009. Rok później dokonał pierwszego eksperymentu z wysłaniem żywych zwierząt na orbitę.

Źródło: Fars, IRNA

Comments are closed.