Izrael podpisał umowę o współpracy z ESA

0

Izrael podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną o współpracy nad cywilnymi technologiami kosmicznymi i eksploracji Układu Słonecznego, przekazał w niedzielę izraelski minister nauki i technologii.

Podpisana w niedzielę umowa zakłada wymianę naukowców, inżynierów, informacji, organizowanie wspólnych konferencji i sympozjów, oraz promowanie obustronnej komunikacji i wymiany wyników badań między placówkami badawczymi i przemysłowymi.

Umowa obejmuje takie dziedziny jak: astrofizyka, inżynieria satelitarna, monitorowanie środowiska i klęsk żywiołowych, bioastronautykę, telekomunikację.

To pierwsza taka umowa między Izraelem a ESA. Izrael posiada rozwinięty przemysł kosmiczny, w którym przoduje Israel Aerospace Industries. Dysponuje własnym kosmodromem (Palmachim), rodziną rakiet nośnych Shavit, i trzema satelitami telekomunikacyjnymi na orbicie (czwarty zostanie wyniesiony w 2012 roku).

Start rakiety Shavit z satelitą Ofeq-7A / Credits: WikiCommonsW związku z podpisaniem umowy do Izreala przyjechała delegacja ESA, w tym jej dyrektor generalny Jean-Jacques Dordain i dyrektor ds. eksploracji naukowej i robotycznej, prof. David Southwood. Wystąpią oni również na właśnie otwartej 6. Międzynarodowej Konferencji Kosmicznej im. Ilana Ramona, w Fisher Institute.

Źródło: Ynet News, MSZ Izraela

Comments are closed.