Arianespace: 12 startów w 2011 roku

0

Na noworocznej konferencji prasowej prezes Arianespace przedstawił plany firmy na 2011 roku. Arianespace planuje 12 startów: sześć w wykonaniu rakiet Ariane 5, pięciu Sojuz, i jednej Vega. Firma posiada też rekordowy portfel zamówień, obejmujący 12 ładunków dla rakiet Ariane i 12 dla rakiet Sojuz.

4 stycznia miała miejsce coroczna konferencja prasowa Arianespace zapowiadająca plany firmy na właśnie rozpoczęty rok. Na spotkaniu w Paryżu, Jean-Yves Le Gall, prezes i dyrektor wykonawczy Arianespace, określił liczbę 12 jako symbol planów na rok 2011 i sukcesów roku 2010.

W 2011 roku firma chce zrealizować 12 misji za pomocą wszystkich dostępnych jej rakiet: Ariane 5, Sojuz i Vega. W zeszłym roku Ariane 5 wyniosły na orbitę 12 satelitów telekomunikacyjnych. W rekordowo obszernym portfelu zamówień przedsiębiorstwa znajduje się 12 ładunków przeznaczonych dla Ariane 5 i 12 dla Sojuzów.

Dwanaście startów oznacza dla pracowników Arianespace bardzo wymagający i ciężki cykl pracy, ze statystycznie jednym startem miesięcznie. Tak jak jeszcze loty Ariane 5 można by nazwać rutynowymi, tak dla Sojuzów będą to debiutanckie loty z Gujany Francuskiej, tak pierwszy lot Vegi, będzie jej lotem dziewiczym.

Pierwszą rakietę Arianespace wystrzeli 15 lutego. Ariane 5 wyniesie wtedy drugi statek ATV, automatyczny pojazd transportowy, z misją do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wiosną firma ma przejąć platformę startową dla rakiet Sojuz. Pierwsze dwa starty rosyjskich Sojuzów z Gujany mają mieć miejsce w drugiej połowie 2011. Arianespace będzie też kierowała dwoma startami Sojuzów z Bajkonuru, w ramach konsorcjum Starsem. Każdy wyniesie 6 satelitów Globalstar służących do obsługi telefonii satelitarnej.

W drugiej połowie roku odbyć ma się też dziewiczy lot lekkiej rakiety nośnej Vega. Wcześniej, bo w czerwcu, uruchomiona zostanie platforma startowa dla rakiety.

Arianespace w 2010 roku umocniła się na pozycji lidera międzynarodowych usług wynoszenia ładunków w kosmos. W 2010 roku wyniosła 60% wszystkich geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych. Sprawność działania firmy była szczególnie widoczna między październikiem i grudniem, kiedy to w ciągu 60 dni wystrzeliła trzy rakiety Ariane.

Portfolio Arianespace jest zaplanowane na trzy lata wprzód i obejmuje teraz 29 satelitów geostacjonarnych, sześć statków ATV, i 18 startów Sojuzów.

Źródło: Arianespace

Comments are closed.