Odkrycie z zakresu astrobiologii – relacja na żywo

0

Ten artykuł będzie stale uzupełniany w miarę napływu wiadomości. Zapraszamy do relacji “na żywo” z ogłoszenia ważnych wyników z zakresu astrobiologii. Ogłoszenie wyników nastąpi dziś (02.12.2010) na konferencji transmitowanej przez NASA TV. Konferencja rozpocznie się o godzinie 20:00 CET.

Godzina 21:47 CET (02.12.2010)
Nazwa “arsenowych” bakterii to GFAJ-1. Pojawił się także wpis na Wikipedii.

Godzina 21:02 CET (02.12.2010)
Zakończyła się konferencja na NASA TV. Przypomnijmy – naukowcy dziś ogłosili istnienie bakterii, które w strukturze swojego DNA “podmieniły” fosfor na arsen. Jest to pierwszy taki znany przykład życia opartego na innych pierwiastkach niż pozostałe życie na Ziemi. Oznacza to, że inne wersje biochemii, a także życia, są możliwe w naszym Wszechświecie.

Godzina 20:57 CET (02.12.2010)
Najbliższe badania się skupią na bardziej dokładnym zbadaniu “arsenowego DNA”, porównaniu struktury z “normalnym” DNA. Trwać będą również badania, które określą dokładną ilość arsenu, jaki się znajduje w tych bakteriach.

Godzina 20:37 CET (02.12.2010)
Czy są jeszcze i inne pierwiastki poza arsenem zdolne do tej “podmiany”. Odpowiedź jest taka, że inne “podmiany” są możliwe, ale za wcześnie na wskazywanie innych pierwiastków.

Godzina 20:33 CET (02.12.2010)
Padło pytanie na temat możliwego określenia, kiedy nastąpiła “podmiana” fosforu na arsen. Odpowiedź – raczej trudno o określenie przedziału czasowego. Jest jednak możliwe, że nastąpiło to bardzo dawno temu.

Godzina 20:24 CET (02.12.2010)
Wydaje się, że warunki do wystąpienia życia wykorzystującego arsen mogą być sprzyjające na Tytanie, z uwagi na niższe panujące temperatury na tym księżycu. Oczywiście, to jedynie hipoteza, bez dowodów (czas na misję z łódką na Tytana!).

Godzina 20:18 CET (02.12.2010)
To odkrycie ma duże znaczenie dla poszukiwania życia poza Ziemią, ponieważ wydaje się, że na innych planetach we Wszechświecie może występować arsen.

Godzina 20:16 CET (02.12.2010)
Odkryte bakterie używają atomów arsenu nawet w strukturze swojego DNA. Czwarta grafika w galerii tego artykułu ukazuje miejsca (zielony kolor), w których zazwyczaj znajduje się fosfor. Dotychczas nie znaliśmy żadnej formy życia, która wykorzystywałaby arsen (lub jakikolwiek inny pierwiastek) zamiast fosforu. Naukowiec używa w tym miejscu określenia “podmiana”.

Godzina 20:11 CET (02.12.2010)
Trzecia grafika w galerii tego artykułu pokazuje miejsce odkrycia – Mono Lake w Kalifornii.

Godzina 20:08 CET (02.12.2010)
Drugie zdjęcie w galerii tego artykułu ukazuje bakterie (zdjęcie spod mikroskopu elektronowego), o których dziś głośno.

Godzina 20:05 CET (02.12.2010)
I na oficjalnie – odkryciem jest życie na Ziemi, w innej formie niż dotychczas to znaliśmy. Odkryciem jest forma życia, która używa arsenu zamiast fosforu.

Godzina 19:59 CET (02.12.2010)
Za chwilę się rozpocznie konferencja na NASA TV. O programach i sposobach oglądania NASA TV można przeczytać na Polskim Forum Astronautycznym – LINK.

Godzina 19:35 CET (02.12.2010)
Mniej niż pół godziny do rozpoczęcia konferencji.

Godzina 19:05 CET (02.12.2010)
Dr Felisa Wolfe-Simon na swojej stronie internetowej dziękuje przedstawicielom mediów za uszanowanie embarga informacyjnego obejmującego jej pracę naukową, która dzisiaj zostanie przybliżona.

Wpis kończy się słowami “To dopiero początek…”

Godzina 18:25 CET (02.12.2010)
Konferencja prasowa odbędzie się w audytorium centrali NASA w Waszyngtonie. Udział wezmą:

  • dr Mary Voytek, mikrobiolog, dyrektor programu badań astrobiologicznych NASA
  • dr Felisa Wolfe-Simon, astrobiolog, U. S. Geological Survey, stowarzyszona z NASA
  • dr Pamela Conrad, astrobiolog, Goddard Space Flight Center
  • dr Steven Benner, biochemik i biofizyk, Foundation for Applied Molecular Evolution
  • James Elser, profesor ekologii Arizona State University

 

Godzina 17:45 CET (02.12.2010)
Praca dotycząca beztlenowych bakterii używających związków arsenu jako donorów elektronów w procesie fotosyntezy ukazała się w Science 15 sierpnia 2008. Autorami są naukowcy pracujący dla amerykańskich służb geologicznych US Geological Survey, Southern Illinois University, University of Georgia, i Duquesne University.

Praca omawia badania bakterii wykazujących beztlenowe uzależnione od światła zmienianie arsenitów [As(III)] w aresniany [As(V)].

Odkrycie to pokazało, że produkcja arsenu (V) w beztlenowej fotosyntezie mogła otworzyć na pierwotnej Ziemi niszę dla pierwszych oddychających arsenem prokariontów.

Godzina 17:20 CET (02.12.2010)
Arsen to metal o liczbie atomowej 33, opisany pierwszy raz przez Albertus Magnusa w 1250 roku.

Używany jako domieszka do stopów ołowiu i miedzi. Pierwiastkiem tym domieszkuje się także półprzewodniki, z których najpopularniejszym jest arsenek galu. Jego trujące właściwości wykorzystuje się też w środkach ochrony roślin.

W małych dawkach wykorzystywany był niegdyś jako popularny lek, obecnie stosowany tylko w kilku medykamentach.

Godzina 16:45 CET (02.12.2010)
Keith Cowing z portalu NASA Watch opublikował wczoraj wpis mówiący, że konferencja będzie dotyczyła arsenu w układach biochemicznych.

Odkrycie może mieć znaczenie dla pochodzenia życia na Ziemi, czy gdziekolwiek indziej. Cowing, powołując się na wiarygodne źródło, dementuje plotki, jakoby NASA odkryła życie pozaziemskie.

Odkrycie może udowadniać, że możliwe jest życie funkcjonujące na innych podstawach chemicznych niż te, które znamy.

Arsen stanowi analog fosforu w materii ożywionej, skąd wynika jego wysoka toksyczność. Znane są jednak gatunki bakterii wykorzystujące reakcję związku arsenu z tlenem do produkcji energii. Od 2008 roku są też znane bakterie, które dokonują z udziałem arsenu reakcji będącej odpowiednikiem fotosyntezy.

Godzina 16:00 CET (02.12.2010)
Rozpoczynamy relację! Już za cztery godziny odbędzie się konferencja transmitowana na NASA TV, w trakcie której omówione zostaną ważne wyniki z zakresu astrobiologii. Co może być przedmiotem tej konferencji? W tej chwili nie wiadomo do końca, co dokładnie będzie przedmiotem dzisiejszej konferencji, ale jest prawdopodobne, że wyniki są bardzo ważne. Nieco spekulacji na temat tego odkrycia można przeczytać w naszym wczorajszym artykule.

Konferencja rozpocznie się o godzinie 20:00 CET. O tej samej godzinie powinno zostać zniesione embargo informacyjne na tę wiadomość – możliwe jest jednak, że będą wcześniejsze “przecieki”.

Konferencja będzie transmitowana na NASA TV. O programach i sposobach oglądania NASA TV można przeczytać na Polskim Forum Astronautycznym – LINK.

Bakterie, które używają arsenu zamiast fosforu / Credits - NASA TV Umiejscowienie Mono Lake w Kalifornii / Credits - NASA TV Fosfor i od dziś arsen zajmują ważne miejsce w DNA (oznaczone zielonym kolorem) / Credits - NASA TV

Comments are closed.