Statyczny test Falcona 9 – aktualizacja

0

Wczoraj o 19:00 CET miało miejsce statyczne odpalenie silników pierwszego członu rakiety Falcon 9. Ponieważ zakończył się częściowym niepowodzeniem został powtórzony dzisiaj o 16:50 CET. Tym razem z rezultatem pozytywnym.

Próba rakiety miała miejsce na stanowisku startowym nr 40 na terenie Bazy Sił Powietrznych Cape Canaveral, wydzierżawionym prywatnej firmie SpaceX, czyli właścicielowi rakiety. Test silników był jednak kilkukrotnie opóźniany.

Pierwotnie zaplanowany na 16:00 CET test odbył się po kilkukrotnym odkładaniu go w czasie. Miała też miejsce prawie 10 minutowa nieplanowana przerwa w odliczaniu, na 7 minut 45 sekund przed planowym włączeniem silników. Żadna ze zmian czasu ani wstrzymanie odliczania nie zostało skomentowane lub wytłumaczone.

Dziewięć silników Merlin pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 zostało włączonych na niecałe 2 sekundy, a sama rakieta pozostawała cały czas na platformie startowej. Wkrótce okazało się, że test przebiegł niepomyślnie. Silniki zostały wyłączone 1,1 sekundy po uruchomieniu z powodu odczytów zbyt wysokiego ciśnienia w komorze spalania nr 6.

Po 21:00 CET podano informację, że próba nie zostanie powtórzona tego samego dnia, tj. jeszcze w piątek. SpaceX zapowiedziało powtórzenie jej w sobotę, 4 grudnia, między godziną 15:00 a 21:00 czasu polskiego. Powtórzenie próby również będzie transmitowane na stronach SpaceX.

Test miał ostatecznie miejsce o 16:50 CET, 4 grudnia. Silniki zostały odpalone na planowe 3,5 sekundy. Wyniki testu zostaną zapewne przedstawione w osobnym oświadczeniu firmy SpaceX. Sobotnia próba również nie odbyła się “gładko”. W pierwszej planowanej godzinie testu, 15:30 CET, anulowano ją na 1,2 sekundy przed włączeniem silników. Po kilkunastu minutach odliczanie cofnięto do T-13 minut i dopiero druga próba powiodła się. SpaceX powiadomił o sukcesie próby około 17:15 CET, za pośrednictwem kanału Twitter.

Więcej informacji na Polskim Forum Astronautycznym – LINK.

Test silników I członu jest końcowym sprawdzeniem rakiety przed zaplanowanym na 7 grudnia lotem ze statkiem transportowym Dragon. Jeśli misja rakiety i Dragona powiedzie się, będzie to pierwszy cywilny, komercyjny lot z wykorzystaniem statku kosmicznego. Kapsuła po wykonaniu kilku orbit zostanie ściągnięta na Ziemię, wodując u wybrzeży amerykańskiego stanu Kalifornia.

(SpaceX, PFA)

Comments are closed.