Możliwa budowa litewskiego nanosatelity

0

Wiele sygnałów wskazuje na to, iż w najbliższych latach Litwa wyśle na orbitę swego pierwszego satelitę. W tym artykule opiszemy pomysł budowy litewskiego nanosatelity oraz przedstawimy potencjał przemysłu kosmicznego w tym kraju.

Litewskie środowiska astronautyczne są coraz bardziej zainteresowane integracją z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). W ostatnich latach zauważalny jest wzrost zainteresowania astronautyką na Litwie. W 2009 roku założono Lithuanian Space Association (LSA). Rok później, w październiku 2010 roku miała miejsce konferencja o nazwie First International Space Conference na Litwie, w której uczestniczyło także kilku polskich przedstawicieli.

To właśnie na tej konferencji Litwa podpisała umowę kooperacyjną z ESA, która otwiera drogę do integracji z ESA. Proces integracyjny zajmie kilka lat, w trakcie którego podpisana zostanie umowa PECS (Plan for European Cooperating States).

Jednym z pomysłów na zademonstrowanie astronautycznych ambicji Litwy jest zbudowanie nanosatelity. Podobne projekty są już realizowane w innych krajach bałtyckich (Estonia – EstCube, Łotwa – Venta 1). W porównaniu do innych nanosatelitów, litewski projekt wyróżnia się pewnymi cechami.

Główną ideą litewskiego nanosatelity jest zbudowanie struktury składającej się z dwóch modułów: serwisowego i naukowego. Wybrany został standard CubeSat 2U, czyli 20x10x10 cm oraz waga mniejsza od 2 kg. Po umieszczeniu tego nanosatelity na orbicie i nawiązaniu kontaktu, kontrola lotów przeprowadzi serię testów systemu orientacji. Następnie uwolniona zostanie mała kapsuła powrotna, która wejdzie w atmosferę i wyląduje we wskazanym miejscu.

Ponieważ większość rakiet nośnych stosuje ostre restrykcje co do umieszczenia ładunków wybuchowych w wynoszonych satelitach, jest bardzo możliwe, że uwolnienie tej małej kapsuły powrotnej nastąpiłoby poprzez system mechaniczny. Ponadto, kapsuła powrotna prawdopodobnie poruszałaby się po bardzo skomplikowanej trajektorii, co utrudnia określenie obszaru lądowania.

Ten litewski projekt nanosatelitarny najprawdopodobniej będzie finansowany ze środków prywatnych. Dla LSA jest to jednak szansa na wykonanie swoistej “pracy domowej”, prezentującej potencjał litewskiego przemysłu kosmicznego przed zapowiadanym przez ESA audytem technicznym, który nastąpi w połowie przyszłego roku. Jeśli jednak fundusze zostaną zabezpieczone, to litewski nanosatelita może znaleźć się na orbicie już za dwa lub trzy lata.

Z pewnością w ciągu najbliższych kilku lat będziemy obserwować kolejne ambitne projekty astronautyczne na Litwie. Przykład koncepcji budowy omówionego w tym artykule nanosatelity wskazuje, że w litewskim środowisku astronautycznym tkwi duży potencjał.

Strona LSA – http://space-lt.eu/en

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje dr Vidmantasowi Tomkusowi za przesłane materiały.

Wstępny projekt litewskiego nanosatelity - widoczna kapsuła powrotna / Credits - LSA

Comments are closed.