Oficjalna informacja o lądowaniu X-37B!

0

Zgodnie z przewidywaniami obserwatorów, ostatnie zmiany orbity mini-wahadłowca X-37B były przygotowaniem do lądowania i zakończenia misji. Te ma nastąpić, nie wcześniej niż w najbliższy piątek (3 grudnia).

Krótkie oświadczenie US Air Force potwierdziło, że lądowanie w Bazie Sił Powietrznych Vandenberg odbędzie się pomiędzy najbliższym piątkiem a poniedziałkiem. Dokładny dzień i godzina lądowania będzie zależała of warunków pogodowych, czyli tak jak i w przypadku większego, załogowego wahadłowca.

Będzie to pierwsze bezzałogowe lądowanie wahadłowca w wykonaniu Stanów Zjednoczonych. W 1988 dokonał tego Związek Radziecki, sprowadzając na Ziemię Burana. Statek odpali silniki nad Oceanem Spokojnym. Przy lądowaniu pojazd będzie kierowany systemem nawigacji satelitarnej GPS. W przypadku utrzymującej się złej pogody, alternatywnym lądowiskiem zostanie Baza Wojskowa Edwards.

Po lądowaniu statkowi X37B i jego tajnemu ładunkowi przyjrzą się dokładnie wojskowi inżynierowie. Wahadłowiec zostanie później przygotowany do drugiego lotu orbitalnego. Jednocześnie w zakładach Phantom Works Boeinga na ukończeniu znajduje się drugi pojazd z serii X37B. Lot orbitalny ma odbyć na początku przyszłego roku.

Przypominamy, pojazd został wystrzelony 23 kwietnia, zaś w ciągu ostatnich miesięcy regularnie zmieniał parametry orbity. Na wszelkie informacje dotyczące przebiegu misji nałożone było embargo. Pojazd był wielokrotnie „odnajdywany” przez obserwatorów sztucznych satelitów.

Comments are closed.