Działania NASA pod continuing resolution

0

Dwa miesiące po przegłosowaniu kompromisowego budżetu NASA, wciąż brak zatwierdzonych szczegółów finansowania. Z tego powodu prace w NASA odbywają się w trybie ‘continuing resolution’ z wydatkami na różne projekty z poziomu z poprzedniego roku. Jak długo ta sytuacja będzie trwać?

Zatwierdzenie i podpisanie kompromisowego budżetu NASA nie zakończyło długiej batalii na różnych szczeblach. O ile panuje już zgodność co do nadrzędnych (Mars w ramach Flexible Path) i pośrednich (np. przedłużenie działania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) celów NASA, o tyle wciąż nie zatwierdzono budżetów dla poszczególnych programów. Znane są już co prawda orientacyjne proponowane wartości dla poszczególnych programów, lecz nie są one wciąż zaakceptowane.

W tej sytuacji NASA działa w trybie ‘continuing resolution’ (CR), w którym wydatki są utrzymywane na poziomie z poprzedniego roku fiskalnego. Nie jest to pożądana sytuacja, bowiem wymagania programów się zmieniają (jedne wymagają większej ilości funduszy w tym roku, inne mniejszej) a część z nich już nie jest realizowana (np Constellation).

Obecne CR skończy się w najbliższy piątek, 3 grudnia 2010 roku. W ostatnich dniach jednak nie nastąpiło nic w Kongresie USA, co można uznać za przygotowanie do przegłosowania dokładnych wydatków. Jest bardzo możliwe, że w tym przypadku dojdzie do prawdziwej bitwy na szczeblu politycznym, bowiem partia Republikańska otwarcie mówi o potrzebie cięć w różnych amerykańskich narodowych agencjach. Poszkodowana być może także i NASA. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule sprzed miesiąca.

Jest zatem bardzo prawdopodobne, że obecne CR dla NASA zostanie przedłużone przynajmniej do końca tego roku. Czy w międzyczasie amerykańscy politycy zdążą się zająć sprawami NASA? Odpowiedź na to pytanie poznamy już za kilka tygodni.

(NASA)

Comments are closed.