Dwa koronalne wyrzuty masy ze Słońca

0

Dwudziestego szóstego listopada 2010 roku Słońce wyzwoliło dwa koronalne wyrzuty masy (CME). Oba wydarzenia miały miejsce po stronie Słońca niewidocznej z Ziemi. Jest to kolejny przykład powoli rosnącej aktywności słonecznej.

Druga połowa listopada przyniosła pewien spadek aktywności słonecznej. Warto tutaj jednak zauważyć, że aktywność słoneczna jest mierzona na podstawie aktywności po stronie widocznej z Ziemi. Wydarzenia, które mają miejsce po drugiej stronie dopiero od niedawna są monitorowane – za sprawą sond STEREO oraz instrumentów szerokiego pola na sondzie SOHO.

Dwudziestego szóstego listopada miały miejsce dwa koronalne wyrzuty masy (CME) z aktywnych rejonów po niewidocznej z Ziemi stronie Słońca. Pierwszy z nich, który nastąpił około godziny 00:30 CET był prawdopodobnie związany z grupą 1126, która jeszcze tydzień temu przebywała po stronie widocznej z Ziemi. Drugi z nich, który został wygenerowany około godziny 12:00 CET, prawdopodobnie nie był związany z żadną dotychczas znaną nam grupą. Ta grupa już za około tydzień może być widoczna po stronie widocznej z Ziemi – jeśli oczywiście do tego czasu nie zniknie.

Co ciekawe, patrząc na zjawisko CME pod kątem odkryć komet, stwarzają one czasem nie lada problem dla łowców komet SOHO. Wielokrotnie zdarzało się już w przeszłości, że CME skierowane były w kierunku Ziemi, przyczyniając się do wzrostu aktywności zórz polarnych. Materia po dotarciu do sondy SOHO, spowodowała gwałtowny wzrost zaszumienia zdjęć, który często przez kilka – a nawet kilkanaście dni skutecznie utrudniał detekcję nowych komet.

Drugi z CME, który nastąpił 26 listopada 2010 roku / Credits - NASA, SOHO, ESA

Comments are closed.