Duża protuberancja na Słońcu

0

Ostatnie dni przyniosły uspokojenie na Słońcu. Wciąż jednak mają miejsce ciekawe wydarzenia na naszej Dziennej Gwieździe. W ostatnich dniach obserwowano dużą protuberancję słoneczną, której nagranie prezentujemy w części głównej artykułu.

Od naszego ostatniego artykułu (data publikacji – 12 listopada 2010) aktywność słoneczna spadła. Grupy plam słonecznych nie wyzwalały już tak dużych rozbłysków jak na początku listopada. Nie oznacza to jednak, że nic ciekawego się na Słońcu nie działo. Ostatnio obserwowano długą protuberancję słoneczną, która w pewnym momencie mogła się podzielić na dwa mniejsze kawałki, a następnie znów połączyć.

Sonda SDO (Solar Dynamics Observatory) obserwowała zmiany w kształcie tej protuberancji. Poniższe nagranie prezentuje ewolucję protuberancji pomiędzy 16 a 18 listopada

{youtube}oE6TP6N6_vg{/youtube}
Ewolucja protuberancji słonecznej pomiędzy 16 a 18 listopada 2010 roku / Credits – NASA, SDO, LittleSDOHMI

W najbliższych kilku dniach prawdopodobnie aktywność słoneczna pozostanie na niskim poziomie. Niemniej jednak warto monitorować zjawiska występujące na naszej Dziennej Gwieździe – istnieje możliwość powstania, a następnie szybkiego wzrostu grupy plam słonecznych – podobnie jak to miało miejsce z grupą o oznaczeniu 1123.

Comments are closed.