Dalszy ciąg kontrowersji wokół Gliese 581g

0

Trwają kontrowersje związane z odkryciem egzoplanety Gl 581g. Czy ten obiekt istnieje czy też nie? Profesor Steven Vogt, kierownik grupy badawczej, która doniosła o istnieniu Gl 581g, stanowczo odpiera ataki i twierdzi, że odkrycie jest jak najbardziej rzeczywiste.

Planeta Gliese 581g zelektryzowała wyobraźnię ludzi na całym świecie. Odkrycia dokonano za pomocą dwóch systemów – HIRES przy teleskopie Keck 1 oraz HARPS przy teleskopie ESO La Silla. Grupa, która poinformowała o odkryciu Gl 581g (oraz Gl 581f) to Lick-Carnegie Exoplanet Survey, którą kieruje profesor Steven Vogt.

Szybko jednak pojawiły się pewne wątpliwości. Astronom Francesco Pepe z obserwatorium w Genewie nie doszukał się sygnałów egzoplanet Gl 581g i Gl 581f w danych zebranych przez system HARPS. Z tego powodu w tej chwili status tych obiektów jest “niepotwierdzony” i potrzebne są dalsze obserwacje do poprawnej weryfikacji wyników badań opublikowanych przez grupę Vogt’a.

Profesor Vogt jednak stanowczo odpiera ataki – uważa, że oba zarejestrowane obiekty są jak najbardziej realne. Ponadto, zauważa, że jego grupa badawcza od ponad 15 lat donosi o istnieniu planet pozasłonecznych i dotychczas nie było żadnych wątpliwości w przypadku zaprezentowanych wyników. Vogt zauważa również, że Francesco Pepe nie opublikował swoich wątpliwości w formie publikacji naukowej, a jedynie w formie prezentacji na konferencji. Oznacza to, że w przypadku wyników zaprezentowanych przez Francesco Pepe, nie nastąpiła weryfikacja danych przez niezależnych ekspertów w tej dziedzinie astronomii, co jest standardową procedurą w przypadku publikacji naukowych.

Ponadto, przy odkryciu Gliese 581g i Gliese 581f wykorzystano dane z dwóch różnych systemów – tymczasem Francesco Pepe korzystał jedynie z danych zebranych przez HARPS. Może dlatego nie doszukano się w tych danych istnienia tych dwóch egzoplanet? Jest także możliwe, że inne matematyczne założenia (Vogt zakłada kołowe orbity, Pepe zakłada możliwość wystąpienia ekscentrycznych orbit) przy obróbce danych, spowodowały te różnice.

Jest bardzo prawdopodobne, że inne grupy badawcze w tej chwili próbują niezależnie wykryć Gliese 581g. Jeśli uda się to innej grupie przy wykorzystaniu innego systemu i teleskopu, to wtedy status tej egzoplanety zmieni się na “potwierdzony”. Do tego czasu Gliese 581g i Gliese 581f pozostają obiektami, których istnienie jest jest do końca pewne.

Comments are closed.