11-12 października na Słońcu

0

Aktywność słoneczna rośnie całkiem zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami. W tym artykule przyjrzymy się “zwykłemu dniu na Słońcu”, co miało miejsce 11 i 12 października.

Ostatnimi czasy nie zarejestrowano żadnych większych rozbłysków na Słońcu. Największy w ostatnich dniach miał miejsce 13 października około godzini 18:00 CEST, był klasy B4 i pochodził z grupy 1113. Nie oznacza to, że Słońce nie jest aktywne – wręcz przeciwnie. W ostatnich miesiącach obserwuje się rosnącą liczbę protuberancji słonecznych, które w obiektywie różnych sond (np SDO) prezentują się bardzo okazale. Poniższy film prezentuje zmiany zachodzące na Słońcu w dniach 11 i 12 października. Obrazy zostały zarejestrowane przez sondę SDO (Solar Dynamics Observatory).

{youtube}_cKXPuPT7I8{/youtube}
Aktywność słoneczna w dniach 11 i 12 października / Credits – NASA, SDO

Wraz z rosnącą aktywnością słoneczną, której prognozę można zobaczyć pod tym linkiem, można się spodziewać większej ilości protuberancji, grup słonecznych oraz rozbłysków. Wraz z nimi można się spodziewać zwiększonej ilości zórz polarnych, z których niektóre da się zaobserwować z terytorium Polski.

Koniec roku na półkuli północnej oznacza długie noce. Czy uda się jeszcze w tym roku zaobserwować zorze polarne z terytorium Polski? Jeśli aktywność słoneczna będzie nadal rosnąć – jest to możliwe, szczególnie jeśli pojawi się na naszej Dziennej Gwieździe większa aktywna grupa plam.

Comments are closed.