Orbital Sciences – wieści

0

Pojawił się update wiadomości na stronach firmy Orbital Sciences z przygotowań do lotu Taurusa II oraz kapsuły Cygnus. Oto podsumowanie tego czego możemy się z tych wiadomości dowiedzieć.

Pierwszy silnik AJ26 został dostarczony pod koniec września do Centrum Kosmicznego NASA/Stennis. Silnik został umieszczony na stanowisku testowym i w najbliższych tygodniach przejdzie próbne odpalenia. W sumie będą to trzy uruchomienia.

W międzyczasie cały czas trwa budowa kompleksu startowego w Wallops Island. Hangar w którym będzie następowała integracja jest już zadaszony. Trwa wylewanie struktur pod wyrzutnią oraz prace nad rampą transportową z hangaru na wyrzutnię. Główny zbiornik ciekłego tlenu przybył kilka tygodni temu i został już zainstalowany. Również zbiornik RP-1 znalazł się na swoim miejscu.

Pierwszy stopień opuścił wczoraj zakłady produkcyjne na Ukrainie i rozpoczął podróż do USA. Zostanie przewieziony drogą kolejową do jednego z portów nad Morzem Czarnym, a następnie zostanie przeładowany na statek. Pierwszy stopień zawiera zbiornik na ciekły tlen, zbiornik na paliwo oraz konstrukcje mocowania silnika. Pusty, bez paliwa, waży około 13 ton. Ma ponad 27 metrów długości i prawie 4 metry szerokości. Przeszedł już wstępne testy w miejscu produkcji.

Również prace nad Cygnusem postępują naprzód. W sierpniu i wrześniu przeprowadzono szereg testów poprawności współpracy pomiędzy oprogramowaniem tej kapsuły oraz ISS. Testy te odbywały się w ośrodku NASA niedaleko Centrum Kosmicznego Johnson’a.

W firmie Thales/Alenia, która zajmuje się budowaniem Cygnusów, produkcja idzie płynnie i bez problemów. Na zdjęciach można zobaczyć dwie konstrukcje przyszłych kapsuł nad którymi pracuje się jednocześnie. Na chwile obecną dostarczenie pierwszego, w pełni sprawnego Cygnusa, przewidziane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.

(ORBITAL)

Comments are closed.