Polska światowym centrum badań Marsa

0

W dniach 22-23 października 2010 roku Warszawa stanie się światowym centrum badań na temat Czerwonej Planety. Polska została gospodarzem jubileuszowej 10 Europejskiej Konwencji Mars Society. W tych dniach specjaliści z całego świata spotkają się, aby wspólnie przyjrzeć się postępom na polu nauki i technologii związanych z podbojem Marsa.

Europejska Konwencja Mars Society odbywa się już od 10 lat. Co roku wybitni specjaliści, a także młodzi naukowcy przedstawiają najnowsze projekty dotyczące odkrywania Marsa i wyprawy w kosmos. Stowarzyszenie przyciągnęło również takie sławy jak reżyser James Cameron czy astronauta Buzz Aldrin, który brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu.

„Dążenie do celu absolutnego, jakim jest lot człowieka na Marsa, generuje absolutne efekty uboczne w dziedzinach takich jak technologia, zmiana cywilizacyjna, nauka, biznes i ludzka świadomość” – mówi Mateusz Józefowicz, prezes Mars Society Polska. „Do nas należy wybór: czy będziemy się ich bać, czy nauczymy się nad nimi panować”.

W programie Konwencji znalazło się wiele prezentacji projektów młodych naukowców. Uczestnicy będą mogli obserwować testowy lot marsjańskiego balonu Archimedes, odbyć wirtualny spacer po Marsie w 3D za pomocą algorytmu RODM autorstwa polskiego matematyka Jana Kotlarza, zostanie również zaprezentowany polski penetrator gruntu księżyca Fobos – Chomik oraz polski łazik marsjański Magma, który zajął III miejsce w międzynarodowym konkursie. To właśnie liczne osiągnięcia polskich naukowców oraz prężna działalność polskiego oddziału Mars Society sprawiły, że jubileuszowa Konwencja odbędzie się w naszym kraju.

Organizatorzy zapraszają wszystkie zainteresowane osoby do udziału w jubileuszowej, 10 Europejskiej Konwencji Mars Society. Aby zgłosić swój udział, należy wypełnić formularz dostępny na stronie http://emc10.marssociety.pl oraz dokonać wpłaty rejestracyjnej na konto organizatorów.
Szczegółowe informacje wraz z programem znajdują się na stronie http://emc10.marssociety.pl

Mars Society Polska (MSP) jest oddziałem stowarzyszenia The Mars Society, które ma na celu doprowadzenie do załogowej misji na Marsa oraz promocję idei jego badań. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki (takich jak Robert Zubrin, który stworzył projekt kolonizacji Marsa, i Buzz Aldrin, astronauta amerykański, który brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu), naukowców, czy filmowców (m.in. reżyser Avatara – James Cameron). Więcej informacji na www.marssociety.pl

Dziękujemy Pani Marcie Marczuk-Komiszke z Agencji Planet PR za nadesłane informacje.

Comments are closed.