Pierwszy start Sojuza z Kourou w marcu 2011 roku?

0

Według rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Novosti, powołującej się na źródła w Federalnej Agencji Kosmicznej, pierwszy start rakiety Sojuz z nowo wybudowanej wyrzutni w należącym do Europejskiej Agencji Kosmicznej kosmodromie Kourou ma nastąpić w marcu przyszłego roku.

Pierwotnie pierwszy start tej rakiety z Gujany Francuskiej zaplanowano na grudzień, jednak z powodu opóźnień w budowie infrastruktury został on odwołany, a ładunek, jakim był satelita Hylas-1, przeniesiony został na inną rakietę jako ładunek dodatkowy.

Prawdopodobnym ładunkiem użytecznym Sojuza w marcowym locie może być należący do francuskiej agencji kosmicznej satelita Pleiades.

Tymczasem satelita Hylas-1 zostanie wyniesiony już w listopadzie za pomocą europejskiej rakiety Ariane 5, wraz z satelitą telekomunikacyjnym Intelsat 17.

Rosyjska rakieta nośna, która startować będzie z Kourou będzie w stanie wynosić cięższe ładunki na orbity geostacjonarne niż z kosmodromów Plesieck oraz Bajkonur z powodu korzystnego położenia wyrzutni na powierzchni Ziemi, w pobliżu równika. Lokalizacja ta zmniejsza wartość dV konieczną do osiągnięcia orbity i dodatkowo powoduje, że nie jest konieczny manewr umożliwiający zmianę inklinacji do wartości 0 stopni, oznaczającej orbitę położoną dokładnie nad równikiem.

Obecnie na mocy umowy podpisanej w 2008 roku pomiędzy Arianespace a agencją Roscosmos zaplanowanych jest 10 lotów rakiet Sojuz, choć w przyszłości niewykluczone jest zwiększenie tej liczby.

(RIA Novosti)

Comments are closed.