Pierwszy lot Sojuza z Gujany opóźniony

0

Pierwszy lot Sojuza z Gujany Francuskiej został przeniesiony z grudnia na początek przyszłego roku.

Pierwszy Sojuz miał wystartować z tego kosmodromu w grudniu bieżącego roku. Ładunkiem miał być satelita HYLAS-1. Jednak opóźnienia w budowie wieży i infrastruktury spowodowały przeniesienie HYLAS-1 na rakietę Ariane 5, ze startem w listopadzie, w której będzie dodatkowym ładunkiem.

Na chwilę obecną wyrzutnia i infrastruktura wokół niej są już gotowe i przechodzą szczegółowe testy. W Gujanie Francuskiej są już także dwa gotowe Sojuzy oczekujące na start.

Pierwszy lot powinien odbyć się na początku 2011 roku, a ładunkiem będzie satelita “Pleiades”, należący do francuskiej agencji kosmicznej CNES, albo satelita “Galileo”, należący do ESA.

W międzyczasie trwają przygotowania do pierwszego lotu rakiety Vega, również mającego odbyć się w 2011 roku. Wyrzutnia pod tę rakietę i infrastruktura, podobnie jak ta pod Sojuza, przechodzą obecnie testy, które potrwają jeszcze kilka miesięcy.

W czasie pierwszego lotu Vegi wyniesione zostanie na orbitę kilka małych satelitów. Jak pisaliśmy niedawno, podpisane zostały już kontrakty na budowę pierwszych pięciu rakiet tego typu.

(ESA)

Comments are closed.