Eksperyment SCOPE 2.0 wysłany – start już wkrótce

0

Nieuchronnie zbliża się finał tegorocznej kampanii BEXUS 10/11. W miniony poniedziałek główna część eksperymentu SCOPE 2.0 została wysłana do Kiruny, a w najbliższym tygodniu w jego ślady wyruszy pięcioosobowa drużyna. Kampania startowa potrwa 10 dni i rozpoczyna się 1 października.

Ostatnie czternaście dni było swoistym sprintem w projekcie. Prace skupiały się głównie na przygotowaniu okablowania lotnego (eksperyment ma ponad sto połączeń) oraz integracji i testów całego systemu.

Postępy na długo zablokowała główna kamera eksperymentu. Jej oprogramowanie nie współpracowało z głównym oprogramowaniem SCOPE – konsekwencją był brak obrazu i tym samym brak możliwości sprawdzenia płynności działania Mechanizmu Stabilizacji.

Ostatecznie oprogramowania kamery nie udało się opanować i skończyło się na kupnie nowego rejestratora. Jakość nagrywanego filmu jest obecnie w pełni satysfakcjonująca – dodatkowo nowa kamera ma możliwość łatwego zapisywania obrazu i dysponuje własną pamięcią. Oba czynniki zwiększają długość nagrania z pierwotnych czterech godzin materiału do około dziewięciu, co oznacza że eksperyment będzie pracował od startu aż do lądowania balonu.

Po uporaniu się z kamerą trwała integracja kolejnych systemów, co oczywiście pociągnęło za sobą drobne korekty w mechanice, elektronice i oprogramowaniu. Jakość pracy systemu stabilizacji została oceniona na 4+. W tym czasie układ zaczął pracować na autonomicznym zasilaniu. Po przejściu na okablowanie lotne całość eksperymentu poprawnie pracowała już za pierwszym razem. Testy systemowe zajęły jednak dużo czasu, wielokrotnie przeciągały się do wczesnego poranka.

Liczba przeprowadzonych testów była bardzo duża. Skupiały się one głównie wokół mechanizmu stabilizacji i płynności jego pracy – początkowo pracował na podstawie ręcznych komend, następnie z dołączoną kamerką, a potem z dołączonym komputerem pokładowym i na podstawie komend z oprogramowania lotnego. Na końcu zaś na podstawie ruchów IMU. Do tego wykonano testy na zasilaniu zewnętrznym, a później na własnym, wewnętrznym. Na końcu sprawdzono detale, takie jak czujniki temperatur czy grzałki, oraz system komunikacji SCOPE – Stacja Naziemna.

Ostatecznie nie została jedynie przetestowana współpraca z odbiornikiem GPS, która będzie musiała zostać dokończona w Kirunie.

Plan kampanii wygląda następująco:

01.10 – przylot do Kiruny
02.10 – odprawa, początek przygotowywania eksperymentów
03.10 – dalszy ciąg przygotowywania eksperymentów, integracja do gondoli balonu
04.10 – testy interferencyjne
04.10 – 8.10 okno startowe
09.10 – pakowanie eksperymentów, odprawa po locie
10.10 – odlot z Kiruny

W miarę możliwości czasowych relacje z kampanii będą dostępne na blogu SCOPE 2.0.

Dyskusja nad montażem nowej kamerki (SKA/SCOPE)

Mechanizm stabilizacji; na głównym planie widoczna nowa kamerka (SKA/SCOPE)

Pakowanie SCOPE 2.0 przed wysyłką (SKA/SCOPE)

Comments are closed.