PW-Sat 3 – status prac (kwiecień 2020)

0

Trwają prace nad PW-Sat 3 – trzecim studenckim satelitą Politechniki Warszawskiej.

Pomimo trudnej sytuacji nie ustają prace nad PW-Satem3. Trzeci satelita Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) na Politechnice Warszawskiej rozwijany jest od października 2018 r. przez zespół 25 studentów z 4 krajów. Po wystrzeleniu na orbitę, PW-Sat3 będzie miał za zadanie przetestować zaprojektowany przez zespół system napędowy typu “cold gas”, docelowo obniżając za jego pomocą perygeum orbity o kilkadziesiąt kilometrów.

Obecnie (kwiecień 2020) trwają prace nad przygotowaniem modelu inżynieryjnego satelity – tzw. “flatsata”, który umożliwi przetestowanie wszystkich podsystemów urządzenia. W tym celu powstają płytki służące do obsługi napędu, sterowania kołami reakcyjnymi oraz realizacji algorytmu ADCS (determinacji i kontroli orientacji satelity). Zintegrowany został również model inżynieryjny komputera pokładowego.

Równolegle rozwijany jest projekt autorskich kół reakcyjnych do sterowania orientacją satelity. Ponadto, w celu przetestowania zespołu napędowego, studenci zaprojektowali i skonstruowali stanowisko testowe przystosowane do badania ciągu rzędu 50 mN. Trwają przygotowania do kampanii testowej w komorze próżniowej. Prowadzone są także prace nad modelem obliczeniowym do analiz wytrzymałościowych struktury satelity.

Start PW-Sata3 jest zaplanowany na początek 2023 roku.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje zespołowi Studenckiego Koła Astronautycznego za przesłany tekst.

(SKA)

Comments are closed.