Deorbitacja PW-Sat2

0

Satelita PW-Sat2 zszedł z orbity w dniu 23 lutego 2021 roku.

Misja studenckiego satelity PW-Sat2 trwała łącznie 813 dni. Koniec nastąpił 23 lutego 2021 roku – satelita spłonął w atmosferze naszej planety.

Start rakiety Falcon 9 z polskim satelitą na pokładzie odbył się 3 grudnia 2018 roku z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii. Podczas startu na pokładzie wraz z satelitą znajdowało się ponad 60 innych satelitów.

Otwarcie żagla deorbitacyjnego nastąpiło 29 grudnia 2018 roku – wcześniej niż pierwotnie planowano. Główna część misji miała trwać 40 dni, jednak większość eksperymentów wykonano znacznie wcześniej ze względu na korzystny układ sesji komunikacyjnych. W celu zminimalizowania ryzyka utraty misji podjęto decyzję o otwarciu żagla deorbitacyjnego jeszcze przed końcem grudnia 2018.

Zdjęcia żagla PW-Sata 2 / Credits - PW-Sat 2
Zdjęcia żagla PW-Sata 2 / Credits – PW-Sat 2

Żagiel deorbitacyjny, choć doświadczył pewnych uszkodzeń, funkcjonował prawidłowo.

Satelita został umieszczony na wstępnej orbicie o wysokości około 590 km. Przez kolejne miesiące orbita PW-Sat2 stopniowo obniżała się. Wyraźne przyśpieszenie tempa spadku nastąpiło około 700 dni po starcie – pod koniec 2020 roku. Wówczas satelita znajdował się na orbicie o średniej wysokości około 500 km.

Orbita PW-Sat 2 / Credits - SKA, PW
Orbita PW-Sat 2 / Credits – SKA, PW

Ostatnia komunikacja z PW-Sat2 nastąpiła w nocy z 22 na 23 lutego 2021. Wówczas satelita znajdował się na wysokości poniżej 275 km. Prawdopodobnie kilka godzin doszło do deorbitacji. Satelita spłonął w atmosferze Ziemi.

PW-Sat 2 to projekt studenckiego satelity realizowany przez Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej ze wsparciem Centrum Badań Kosmicznych PAN. Podobnie jak PW-Sat 1, pierwszy polski satelita, PW-Sat 2 skupił się na demonstracji możliwości szybszej deorbitacji.

Członkowie zespołu ze zintegrowanym satelitą PW-Sat2 w cleanroomie CEZAMAT
Członkowie zespołu ze zintegrowanym satelitą PW-Sat2 w cleanroomie CEZAMAT

Materiały dodatkowe misji PW-Sat2

Zdjęcia w wysokiej jakości: flickr.com/photos/pwsat2

Wykresy derobitacji satelity: sail.pw-sat.pl

Serwis dla radioamatorów: radio.pw-sat.pl

Najświeższe informacje na temat stanu misji publikowane są na Twitterze: @PWSat2

(PW-Sat 2)

Comments are closed.