Trzy nowe satelity dla Inmarsatu

0

Inmarsat, operator floty satelitów zapewniających globalną łączność głosową, teleksową i transmisji danych, porozumiał się koncernem Boeing w sprawie dostawy trzech satelitów typu 702HP, z transponderami pasma Ku. Nowe satelity umożliwią klientom sieci Inmarsat transmisje z prędkościami do 50 Mbps.

Satelity wejdą w skład nowej konstelacji Inmarsat-5 (I-5), mającej pozwolić firmie, podlegającej nadzorowi International Mobile Satellite Organization, dostarczanie nowocześniejszych usług transmisyjnych. Pierwszy start ma się odbyć w 2013, a satelity mają rozpocząć pracę w 2014 roku wspierając flotę Global Xpress – sieć satelitów następnej generacji. Każdy z nowych satelitów będzie miał 89 transponderów pasma Ka i planowany czas działania wynoszący 15 lat. Boeing zapewni satelitą kompatybilność z rakietami nośnymi Ariane, Zenit, Proton i Atlas. Inmarsat samodzielnie wybierze operatora startów zamówionych satelitów.

Global Xpress ma zapewnić obsługę rosnącego rynku usług VSAT, czyli opartych o terminale z małymi antenami (poniżej 3 metrów średnicy). Najczęściej są one wykorzystywane do łączności nawodnej, przez sektor rządowy i energetyczny. Inmarsat szacuje, że w ciągu 5 lat od uruchomienia usług jego przychody z udostępniania transponderów pasma Ka będą wynosiły około 500 mln. USD rocznie.

Terminal Inmarsat-C, o maks. szybkości przesyłu 600 bps (Credits: F1jmm/WikiCommons)Zgodnie z zawartą umową Boeing stanie się partnerem w dystrybucji usług Inmarsatu, w pasmach Ka i L. Przez pierwsze pięć lat od wyniesienia satelitów ma wykupywać ponad 10% przepustowości satelitów.

Łączny koszt budowy kosmicznej i naziemnej części konstelacji I-5 i Global Xpress ma wyniesć około 1,2 miliarda USD, rozłożony w czasie na 5 lat. Prezes Inmarsatu Andrew Sukawaty mówi, że to “inwestycja we wzrost”. Global Xpress ma zapewnić firmie palmę pierwszeństwa na rynku globalnych usług szerokopasmowej transmisji VSAT. Dla anten samolotowych i okrętowych dostępne będą prędkości przesyłu do 50 Mbps. Dla naziemnych anten średnicy 20 cm, 10 Mbps. Wysyłanie z anten 60 cm będzie mogło odbywać się z prędkością do 5 Mbps.

Źródło: Space Daily, Inmarsat, Boeing

Treść tego artykułu udostępniona na licencji CC-BY-SA 3.0. Licencjonowanie materiałów zdjęciowych w ich opisie.

Comments are closed.