Start rakiety Atlas 5 z satelitą AEHF-1

0

W dniu dzisiejszym odbędzie się start rakiety Atlas 5 w misji mającej na celu umieszczenie na orbicie geotransferowej, należącego do sił powietrznych USA, satelity AEHF-1 (Advanced Extremely High Frequency). Okno startowe otwiera się o godzinie 13:07 CEST i trwa do 15:06 CEST. W przypadku wystąpienia problemów, kolejną datą wyznaczoną na próbę startu jest 16 sierpnia.

W locie zostanie użyta rakieta Atlas 5 w konfiguracji 531, a zatem wyposażona w osłonę ładunku o pięciometrowej średnicy, trzy silniki pomocnicze na paliwo stałe oraz pojedynczy silnik Centaur zainstalowany na drugim stopniu rakiety. Jest to zatem jedna z najcięższych wersji Atlasa, opartej na pojedynczym stopniu głównym. Miejscem startu będzie kompleks 41 mieszczący się na Przylądku Canaveral.

Wynoszony satelita AEHF-1 jest urządzeniem nowej generacji, mającym zapewnić wysoce bezpieczną łączność o dużej odporności na zakłócenia występujące naturalnie bądź generowane sztucznie. Łączność ta będzie wykorzystywana przez wszystkie gałęzie wojska Stanów Zjednoczonych – a także stanie się szkieletem nowej, satelitarnej architektury komunikacyjnej Departamentu Obrony.

Konstrukcja opiera się na magistralę systemową dostarczoną przez Lockheed Martin, ładunek użyteczny natomiast został zaprojektowany i dostarczony przez Northrop Grunman. Szczegóły instrumentów pozostają tajne, choć przypuszcza się, że w przypadku podstawowych systemów satelita wykorzystuje magistralę A2100M produkowaną przez Lockheed Martin.

Koszt pojedynczego urządzenia wynosi w przybliżeniu 580 milionów dolarów. Satelity wchodzące w skład konstelacji AEHF zostaną zintegrowane ze starszym systemem satelitów Milstar (Military Strategic & Tactical Relay) – ich możliwości zapewniają wsteczną kompatybilność z systemami transmisji o małej i średniej przepustowości, jednocześnie umożliwiając wymianę danych także o znacznie wyższej przepustowości (extreme data rate – XTR- nawet dziesięciokrotnie przekraczającej możliwości Milstar). W konsekwencji satelity AEHF zapewniają znacznie większe możliwości niż system Milstar, przy zachowaniu mniejszych kosztów. Planowany region funkcjonowania to obszar 65 stopni na północ i południe od równika.

Start rakiety Atlas 5 będzie można będzie oglądać na stronach United Launch Alliance.

Źródło:
United Launch Alliance
Gunter’s Space Page

rakieta Atlas 5 z satelitą AEHF-1 oczekuje na start na wyrzutni LC-41 (United Launch Alliance)

Wizualizacja satelity AEHF-1 (Lockheed Martin)

Comments are closed.