CoRoT obserwuje cykl aktywności gwiazdy

0

Orbitalny teleskop CoRoT, najczęściej “pojawiający się” w doniesieniach za sprawą odkryć kolejnych planet pozasłonecznych, tym razem zaobserwował cykl aktywności gwiazdy. Ta gwiazda nosi oznaczenie HD 49933 a cykl aktywności jest bardzo podobny do słonecznego.

Dzięki technice pomiarów astrosejsmologicznych, CoRoT był w stanie zarejestrować obszary odpowiadające grupom plam słonecznych (a raczej “gwiezdnych”) na gwieździe HD 49933. O ile wcześniej takie pomiary już i inne obserwatoria były w stanie dokonać, o tyle w przypadku tej gwiazdy udało się zarejestrować pełen cykl aktywności. Pełen cykl aktywności jest w tym przypadku związany z aktywnością plamotwórczą. W trakcie minimum aktywności brak plam i grup, natomiast maksimum w nie obfituje – tak jak w przypadku naszego Słońca.

Gwiazda HD 49933 była monitorowana przez ponad 400 dni, łącznie zbierając 187 dni danych. Ten czas wystarczył do zarejestrowania zmian w aktywności plamotwórczej tej gwiazdy. Czas trwania pełnego cyklu aktywności został oszacowany na nieco więcej od 120 dni. Jest to znacznie krótszy cykl w porównaniu z naszym Słońcem, gdzie cykl trwa około 11 lat*.Niemniej jednak, cykl jest podobny do słonecznego – występują w nim minima i maksima w regularnych odstępach. Zapewne dalsze obserwacje, planowane już od września 2010, pozwolą wyznaczyć długość trwania cyklu z większą precyzją oraz oszacować ewentualne zmiany w długości trwania cyklów.

Poniższy film ilustruje dużą prędkość zmian aktywności plamotwórczej na HD 49933.

{youtube}8qpB6_thLMw{/youtube}
Obserwacje HD 49933 / Credits – CoRoT, IAC, NCAR

HD 49933 jest typu widmowego F. Jest to gwiazda około 20 % masywniejsza oraz ma średnicę około 40% większą od naszego Słońca. Gwiazda HD 49933 emituje około 3,5 raza więcej energii od naszej Dziennej Gwiazdy i ma wiek około 2,5 miliarda lat. Okres obrotu tej gwiazdy dookoła własnej osi wynosi około 3,4, co oznacza, że HD 49933 rotuje około 8-9 razy szybciej od naszego Słońca.

Obserwacje krótkiego cyklu aktywności HD 49933 podniosły już jedno pytanie – czy takie krótkie cykle są powszechne? Odpowiedź na to pytanie możemy poznać dopiero po zbadaniu setek, jeśli nie tysięcy kolejnych gwiazd podobnych do naszego Słońca lub HD 49933.

(UCAR, NCAR)

* Obecny cykl aktywności słonecznej jest dość nietypowy i trwa nieco dłużej niż wcześniejsze. Można o tym więcej przeczytać na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.