Sea Launch staje na nogi

0

Komercyjny operator Sea Launch, korzystający z przebudowanej platformy wiertniczej jako kosmodromu, krok po kroku wychodzi z bankructwa. Pod koniec lipca firma ogłosiła podpisanie kolejnego kontraktu.

Rakietą Zenit 3-SL mają zostać wyniesione trzy satelity konstelacji EchoStar. Sea Launch w ubiegłych latach wyniosła już trzy satelity konstelacji: numery IX, X i XI. EchoStar przyznaje, iż zadowolenie z poprzedniego wykonania usług wynoszących miało bardzo duży wpływ na podpisanie kontraktu.

Jednocześnie Sąd Upadłościowy w Delaware oficjalnie zatwierdził reorganizację firmy Sea Launch. Jest to kulminacja 13 miesięcznego procesu rozpoczętego od ogłoszenia bankructwa. Prezes konsorcjum Kjell Karslen stwierdził, iż jest to kolejny krok w celu ponownego wejścia firmy na rynek operatorów wynoszących. Sea Launch ma kontynuować wysiłki powrotu do branży wraz ze stałym poparciem finansowym oraz zrównoważonym rozkładem przyszłych lotów.

Wcześniej o wydarzeniach związanych z SeaLaunch pisaliśmy w kontekście dofinansowania przez Energię i kontraktu od AsiaSat.

Źródła: Sea Launch [1], Sea Launch [2], Forum PFA

Comments are closed.