Komercyjny kosmos – lipiec 2018

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z lipca 2018 roku.

Echostar – próba przejęcia Inmarsat

Amerykański operator telekomunikacji satelitarnej prowadził przez ostatnich kilka miesięcy negocjacje z brytyjską firmą Inmarsat w sprawie przejęcia pakietu kontrolnego udziałów w tym podmiocie. Negocjacje były bardzo gorące i w kilku momentach było blisko momentu ich zerwania. Szóstego lipca Inmarsat odrzucił drugą ofertę Echostara i poinformował, że poczeka zaledwie kilkanaście godzin na przedstawienie nowej oferty.

Ostatecznie Echostar zrezygnował z przejęcia spółki. Decyzja została przekazana na zaledwie 27 minut przed terminem narzuconym przez Inmarsat. Kolejna runda negocjacji może nastąpić za około sześć miesięcy.

Bangabandhu-1 – pierwsze kontrakty

Operator satelity telekomunikacyjnego Bangabandhu-1 7 lipca poinformował o pozyskaniu pierwszego długoterminowego kontraktu na korzystanie z usług satelitarnych. Bangabandhu-1 jest pierwszym satelitą telekomunikacyjnym Bangladeszu. Został on wyniesiony 11 maja 2018 za pomocą rakiety Falcon 9R.

Operatorem satelity jest Bangladesh Communication Satellite Company. Pierwszy kontrakt na usługi telekomunikacyjne został zawarty z ministerstwem Bangladeszu. Kontrakt dotyczy dostępu do kanałów telekomunikacyjnych satelity dla statków różnej wielkości, w tym dla wzajemnego ostrzegania się przed potencjalnymi kolizjami.

Bangabandhu-1 ma wejść do operacyjnej służby we wrześniu tego roku.

Kłótnia w rodzinie Aldrinów

Buzz Aldrin w 2014 / Photo: Steven Senne

Buzz Aldrin w 2014 / Photo: Steven Senne

Pod koniec czerwca rozpoczął się proces pomiędzy Buzzem Aldrinem (drugi człowiek na Księżycu) a… własnym synem i córką. Buzz Aldrin oskarżył swojego syna, córkę oraz dawnego managera m.in. o nieprawidłowości przy wydatkach i złe prowadzenie działań medialnych. Co więcej, Buzz Aldrin uważa, że ostatnimi relacje z jego dziećmi się pogorszyły, w szczególności po wypowiedziach o jego rzekomych problemach zdrowotnych.

Syn i córka Edwina Aldrina odpierają te zarzuty i uważają, że drugi człowiek na Księżycu padł ofiarą manipulacji od niedawno poznanej osoby. Nieoficjalne źródła sugerują, że nawiązała się bliska relacja pomiędzy Buzzem Aldrinem a tą osobą, co spowodowało konflikt w rodzinie Aldrinów.

Oprócz Edwina “Buzza” Aldrina żyje tylko trzech astronautów, którzy wylądowali na Księżycu. W przyszłym roku nastąpią obchody 50. rocznicy pierwszego załogowego lądowania na Srebrnym Globie. Buzz Aldrin będzie prawdopodobnie wówczas główną postacią tej rocznicy. Można zakładać, że obecny konflikt w rodzinie Aldrinów może mieć częściowy związek z nadchodzącą rocznicą.

Rakietowy sezon urlopowy? Nie tym razem!

W lipcu tego roku doszło do ośmiu startów rakiet orbitalnych. Rok wcześniej w lipcu startów rakiet było zaledwie cztery. W tym roku raczej nie doszło do wyraźnego spowolnienia prac w przemyśle rakietowym. Jest to jeden z sygnałów, że tegoroczna łączna ilość startów rakiet orbitalnych będzie wyższa niż w ostatnich kilku latach.

Na sierpień przewidziano 6-8 startów rakiet orbitalnych. Jest to wartość porównywalna z zeszłoroczną ilością startów rakiet orbitalnych.

JWST – napięcia pomiędzy Northrop a NASA

JWST opuszcza komorę termiczno-próżniową (grudzień 2017) / Credits - NASA

JWST opuszcza komorę termiczno-próżniową (grudzień 2017) / Credits – NASA

Pod koniec czerwca 2018 amerykańska agencja kosmiczna poinformowała o kolejnym opóźnieniu misji. Aktualnie przewiduje się, że JWST będzie gotowy do startu w marcu 2021 roku. Ponadto, całkowity koszt projektu wzrósł z 8,8 miliarda USD aż do 9,7 miliarda USD, wliczając koszty startu oraz prowadzenia misji przez pięć lat.

Wzrost kosztów misji JWST będzie wymagać “re-autoryzacji” przez amerykański Kongres. NASA ma nadzieję, że formalna zgoda na finalizację prac nad JWST zostanie dołączona do budżetu agencji na rok fiskalny 2019.

W lipcu doszło do posiedzeń komisji ds nauki działającej przy amerykańskim Kongresie. W trakcie posiedzeń głos zabrali przedstawiciele NASA (w tym administrator Jim Bridenstine) oraz przedstawiciele głównego kontraktora tego teleskopu – firmy Northrop Grumann (NG). Posiedzenia miały związek z rosnącymi kosztami oraz brakiem pewności, czy firma NG podoła zadaniu zakończenia prac nad JWST. Przedstawiciele NG są świadomi rosnących kosztów przygotowania JWST do startu i oferują pewne działania zapobiegawcze, takie jak “zamrożenie” części zysków z tego projektu na dodatkowy margines finansowy.

W tej chwili wydaje się jednak, że Kongres “re-autoryzuje” dodatkowe wydatki na JWST. Prawdopodobnie NASA otrzyma zadanie wykonania cięć w innych projektach. Efektem może być opóźnienie kilku misji astrofizycznych NASA w przyszłej dekadzie.

Farnborough 2018

Pomiędzy 16 a 22 lipca 2018 odbyły się targi o nazwie “Farnborough International Airshow”. Wydarzenie odbywa się cyklicznie co dwa lata (w “nieparzystych latach” odbywa się salon lotniczy Le Bourget). Farnborough głównie skupia się na przemyśle lotniczym, ale sektor kosmiczny ma także swój udział w tych targach.

Farnborough International Airshow 2018 / Credits – Sam Chui

Na tegorocznych targach część przestrzeni wystawowej została dedykowana firmom, agencjom i projektom kosmicznym. Jednym z najważniejszych tematów ogłoszonych i prezentowanych na Farnborough było przedstawienie planów brytyjskiego kosmodromu w Szkocji. Ponadto, ogłoszono, że drugim brytyjskim stanowiskiem rakietowym będzie Kornwalia (południowo-zachodni kraniec Anglii), skąd operować ma firma Virgin Orbit.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(BDS, Pa, WSBS, CTI, KE, H2020, X, POLSA, PFA, K.)

Comments are closed.