Odzyskano kontakt z AngoSat-1

0

26 grudnia wyniesiono pierwszego satelitę dla Angoli. Dzień później utracono kontakt z satelitę – na szczęście kontroli lotów udało się ponownie ustanowić połączenie.

AngoSat-1 był ostatnim ładunkiem wyniesionym w 2017 roku. Nosicielem był Zenit-3 – rakieta pierwotnie rozwijana dla programu radzieckiego wahadłowca Buran.Był to pierwszy start rakiety Zenit-3 od grudnia 2015 roku roku. Warto tu dodać, że wcześniejsza przerwa w lotach rakiet Zenit-3 wynosiła 18 miesięcy.

AngoSat-1 to pierwszy satelita komunikacyjny dla Angoli, która ma duże potrzeby telekomunikacyjne związane z rozwojem gospodarczym tego państwa. Masa startowa tego satelity wynosi 1550 kg. Satelita dotrze do punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO). Satelita będzie świadczyć usługi telekomunikacyjne w pasmach C i Ku.

Prace nad satelitą rozpoczęły się już w 2009 roku i wcześniej planowano start za pomocą rakiety Zenit-3 SL w usłudze Sea Launch. Wskutek bankructwa Sea Launch oraz konfliktu rosyjsko-ukraińskiego postanowiono użyć rakiety Angara 5, a następnie – użyć “lądowej” wersji rakiety Zenit-3.

Głównym konstruktorem satelity było rosyjskie przedsiębiorstwo Energia. Bus satelity bazuje na platformie Yamal. Airbus Defence & Space jako subkontraktor dostarczył payload telekomunikacyjny.

29 grudnia GGPEN, Narodowe Biuro ds. Kosmicznych Angoli – operator satelity poinformowało, że kontroli lotów w dzień po wystąpieniu awarii udało się odzyskać kontrolę nad satelitą i wszystkie systemy funkcjonują sprawnie.

Jest to dobra wiadomość dla rosyjskiego sektora kosmicznego, który od lat zmaga się z szeregiem problemów związanych z korupcją, złym zarządzaniem oraz utratą doświadczonych kadr. Jednocześnie AngoSat był jednym z rzadkich przykładów, gdzie udało się sprzedać budowę rosyjskiego satelity telekomunikacyjnego poza granicę kraju.

(GSP, SN)

Comments are closed.