Status misji balonowej Hevelius

0

Trwają prace przy amatorskiej misji balonowej Hevelius. Pojawiło się również logo misji.

Projekt Hevelius to amatorska wyprawa balonowa na wysokość ponad 20 km, realizowana przez społeczność zorganizowaną przy Polskim Forum Astronautycznym. Pomysł narodził się po dokonaniu amerykańskich studentów z uczelni MIT, którzy wysłali swój balon do stratosfery za jedyne 150 usd. Na początku prac postanowiono, że pierwsza misja ze spodziewanej serii wypraw balonowych będzie “minimalna” – tzn. będzie możliwie najprostsza i najszybsza do zrealizowania. O tej misji mowa w tym artykule.

Niestety, okazało się, że w polskich warunkach koszty przeprowadzania takiej misji są znacznie wyższe. Jednak udało się znaczną większość funduszy zebrać z dobrowolnych składek oraz zakupić sporą część sprzętu, np balony meteorologiczne oraz aparat cyfrowy. W chwili obecnej wydaje się, że większość wydatków została już dokonana – pozostają jedynie mniejsze zakupy.

W chwili obecnej większość prac koncentruje się na zbudowaniu kapsuły balonu, wewnątrz której zainstalowane zostaną instrumenty. Część prac koncentruje się także na wykonaniu kilku dedykowanych instrumentów, takich jak elektronika dla eksperymentu SECE czy też odbiornika GPS. Co ciekawe, okazało się, że wcześniej proponowany odbiornik GPS z nowym firmware nie działa na wysokościach, na które balon miałby dotrzeć. Dlatego zdecydowano na użycie innego GPS i zintegrowanie z elektroniką.

Pojawiło się również logo misji balonowej Hevelius, które można zobaczyć w tym artykule. Autorem jest Tomasz Adam – dziękujemy serdecznie! Prawdopodobnie w późniejszym czasie nastąpi druk naklejek z tym logo.

Trwa również wybieranie miejsca startu misji. W tej chwili faworytem wydaje się być Toruń.

Wątki dotyczące misji balonowej Hevelius znajdują się na Polskim Forum Astronautycznym:
http://www.astronautyka.org/index.php/board,2.0.html

Comments are closed.