Rosnąca aktywność Polskiego Forum Astronautycznego

0

Na Polskim Forum Astronautycznym napisano już ponad 50 tysięcy postów. Jest to dowód na rosnące zainteresowanie astronautyką i chęć wymiany informacji na ten temat.

Polskie Forum Astronautyczne (PFA) powstało w lipcu 2010 roku. Od tego czasu na PFA stale rośnie aktywność, która wykracza także poza ramy Internetu. Jest to przykład miejsca, w którym dochodzi do kontaktu pomiędzy różnymi profesjonalnymi i amatorskimi środowiskami, w tym i spoza Polski. Forum to także miejsce moderowane przez zespół administratorów i moderatorów, którzy dbają o wysoki poziom merytoryczny dyskusji.

Aktualnie forum PFA tworzone jest przez prawie 500 użytkowników. Komentowane są zarówno misje załogowe jak i bezzałogowe. Tematy cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem to poszukiwania planet pozasłonecznych, monitorowanie aktywności słonecznej, nowe technologie, plany agencji i firm z sektora kosmicznego oraz wydarzenia z Polski.

Najaktywniejsze wątki na forum PFA dotyczą najbardziej znanych misji, takich jak Mars Science Laboratory (prawie 2000 postów, ponad 100 tysięcy wyświetleń), ostatnich misji amerykańskich promów kosmicznych (przynajmniej 1500 postów) czy planów firmy SpaceX. Niektóre z wątków tego forum są cykliczne – przykładowo aktywność słoneczna, starty rakiet czy poszukiwanie planet pozasłonecznych komentuje się w wątkach kwartalnych, a prace na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w wątkach rocznych. Dzięki temu łatwiej dotrzeć do konkretnych informacji na dany temat.

Użytkownicy forum realizują także małe projekty powiązane z astronautyką. W 2013 roku jednym z najbardziej widocznych przejawów aktywności forum PFA będzie projekt “ArduSat-PL“, w ramach którego użytkownicy forum przygotują plan “sterowania” satelitą typu CubeSat o nazwie ArduSat. Do “fazy orbitalnej” tego projektu dojdzie w drugiej połowie tego roku (dokładna data jeszcze nie jest znana). W najbliższej przyszłości można spodziewać się rozwoju kolejnych koncepcji i pomysłów przez użytkowników forum PFA.

Polskie Forum Astronautyczne to unikalne miejsce w polskim zakątku internetu, na swój sposób integrujące społeczność astronautyczną, także tą amatorską. Zapraszamy do odwiedzin i rejestracji – www.kosmonauta.net/forum oraz www.astronautyka.org. Z pewnością w kolejnych latach aktywność forum PFA będzie rosnąć, stając się co raz ważniejszą częścią polskiej sceny astronautycznej.

{module [346]}

Comments are closed.