Dwa awaryjne spacery kosmiczne!

0

Z powodu ostatniej awarii systemu chłodzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nastąpią dwa awaryjne spacery kosmiczne. Pierwszy będzie mieć miejsce już w najbliższy piątek (6 sierpnia 2010) a drugi w poniedziałek (9 sierpnia 2010).

Uaktualnione (03.08.2010) – w tej chwili pierwszy spacer jest planowany na piątek (6 sierpnia) a drugi na poniedziałek (9 sierpnia).

Pierwszego sierpnia 2010 roku, około godziny 02:00 CEST miało miejsce zwarcie elektryczne, które zatrzymało jedną z dwóch pomp systemu chłodzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W wyniku tego załoga Stacji musiała wyłączyć pewną część systemów, w tym i część eksperymentów. Jednocześnie przystąpiono do oceny problemu. W ciągu kilkunastu ostatnich godzin zespół nadzorujący systemy ISS zadecydował, że potrzeba przeprowadzić dwa awaryjne spacery kosmiczne. Sprawa jest bardzo ważna, bo system chłodzenia ma wręcz krytyczne znaczenie dla Stacji.

Celem tych dwóch spacerów będzie wymiana modułu pompy (nazwa – Pump Module) obiegu A systemu chłodzenia ISS. Na szczęście Stacja jest wyposażona w kilka zapasowych pomp, które można wymienić – dlatego spacery można przeprowadzić teraz, bez czekania na dostarczenie urządzenia z Ziemi. Pierwszy spacer będzie przeznaczony na deaktywację i usunięcie wadliwej pompy oraz przygotowanie drugiej. Drugi spacer będzie przeznaczony na instalację zapasowej pompy, a następnie podpięcie wszystkich kabli i przewodów. W przestrzeń kosmiczną wyjdą astronauci Douglas Wheelock i Tracy Caldwell Dyson. Każdy ze spacerów powinien potrwać około 6,5 godziny (wraz z zapasami).

Na Ziemi także trwają przygotowania do spaceru. Część procedur i czynności dla tych awaryjnych spacerów kosmicznych jest sprawdzana przez astronautów Drew i Kopra w basenie treningowym w ośrodku NBL (Neutral Buoyancy Laboratory). Dzięki tym sesjom treningowym załoga na pokładzie ISS będzie dysponowała większą ilością danych, które się przydadzą w trakcie nadchodzących spacerów awaryjnych.

Na szczęście od tygodni planowano amerykański spacer kosmiczny, dlatego w momencie awarii spora część sprzętu oraz śluza Quest była gotowa do pracy. W pierwotnym planie amerykański spacer EVA-15 (który planowano właśnie na czwartek) miał się skupić na pracach przygotowawczych do instalacji modułu PMM (który zostanie dostarczony w trakcie misji STS-133 w listopadzie) oraz zainstalowania na rosyjskim module Zarja platformy dla ramienia SSRMS. Te czynności bez problemu będzie można wykonać w późniejszym terminie, w trakcie innego spaceru kosmicznego.

Warto tu dodać, że załodze Stacji nie grozi w tej chwili żadne niebezpieczeństwo. Jeden system chłodzenia (obieg B) z pewnością wystarcza dla systemów podtrzymania życia oraz niektórych eksperymentów. Drugi system chłodzenia został dodany ze względów bezpieczeństwa oraz dla możliwości używania większej ilości systemów (w tym i eksperymentów) w tym samym czasie. Dodatkowo, rosyjska część ISS dysponuje własnym, niezależnym systemem chłodzenia, który teraz został prowizorycznie zintegrowany z działającym obiegiem chłodzenia B.

W czwartek i niedzielę serwis kosmonauta.net przeprowadzi dwie relacje “na żywo” związane z tymi spacerami. Jest to pierwszy przypadek w historii ISS, kiedy trzeba przeprowadzać awaryjne spacery oraz wymieniać moduł pompy systemu chłodzenia.

Źródło informacji – konferencja na NASA TV (która trwała w momencie pisania tego artykułu).
Sytuacja na żywo komentowana jest na forum PFA.

Położenie modułu pompy do wymiany / Credits - NASA TV Miejsce, gdzie składowana jest zapasowa pompa / Credits - NASA TV Moduł zapasowej pompy / Credits - NASA TV Przygotowania w basenie - sprawdzanie procedur awaryjnych spacerów kosmicznych / Credits - NASA TV

Comments are closed.