Statek Progress w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną

0

Załadowane podstawowe ładunki dla załogi znajdującej się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – jedzenie, paliwo oraz zapasy, zostały wystrzelone w dniu wczorajszym na pokładzie rosyjskiego statku dostawczego Progress 38P. Start rakiety Sojuz przy ostatnich promieniach zachodzącego Słońca z umieszczonym na szczycie pod osłoną aerodynamiczną Progressem, miał miejsce o godzinie 17:35 CEST. Zapis ze startu prezentujemy w artykule.

W czasie startu, mającego miejsce z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przelatywała na wysokości 354 kilometrów nad południowym Atlantykiem.

{youtube}66jl-6QKBjw{/youtube}
Zapis przedstawiający start rakiety Sojuz ze statkiem transportowym Progress / Credits: youtube.com, Satori

Wstępna orbita została osiągnięta po 9 minutach lotu dzięki poprawnej pracy 3-stopniowej rakiety. Następnie wydane zostały komendy na rozwinięcie systemów komunikacyjnych i nawigacyjnych statku. Rozłożone zostały także dwa skrzydła generujących energię elektryczną paneli słonecznych o łącznej rozpiętości 10.6 metrów. W czasie dwóch pierwszych dni wykonywane są także zaplanowane serie odpaleń korekcyjnych, które naprowadzają Progressa w okolice stacji ISS. Automatyczne dokowanie do stacji będzie miało miejsce w piątek o godzinie 18:58 CEST. Wydarzenie to będzie transmitowała NasaTv*.

Statek Progress, o długości 7.3 metrów, zadokuje do tylnego portu rosyjskiego modułu serwisowego Zvezda. Miejsce to zostało zwolnione przez załogowy statek Sojuz TMA-19, który został w poniedziałek relokowany przez jego załogę do modułu Rassviet.

Wystrzelony wczoraj Progress będzie już 38 statkiem z tej rodziny, który zadokuje do stacji ISS. Stąd jego oznaczenie – Progress 38P. Natomiast w formalnej nomenklaturze rosyjskiej nosi on oznaczenie Progress M-06M. Statek pozostanie zadokowany do stacji przez okres około dwóch miesięcy.

Na pokładzie zaopatrzeniowca znajdują się łącznie 2630 kilogramów towarów. Masa “suchego” ładunku wynosi niecałe 1210 kilogramów i zawiera części zapasowe, szeroko pojęty hardware oraz oczywiście ładunki przeznaczone dla załogi – jedzenie czy ubrania. W zbiornikach Progressa znajduje się ponadto 870 kilogramów paliwa, które zostanie po zadokowaniu przetoczone do rosyjskiej części ISS, a dokładniej do zbiorników systemu manewrowego stacji. Na pokładzie w kanistrach znajduje się także prawie 100 kilogramów wody oraz niecałe 50 kilogramów tlenu i powietrza.      

W chwili obecnej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajdują się członkowie Ekspedycji 24, składającej się z dowódcy – Aleksandra Skworcowa, rosyjskich kosmonautów – Michaiła Kornijenko, Fiodora Jurczychina oraz amerykańskich astronautów – Tracy Caldwell Dyson, Doug’a Wheelock’a oraz Shannon Walker.

*Relacja na NasaTv rozpocznie się o godzinie 18:30 CEST. Kosmonauci rosyjscy na pokładzie ISS będą czuwać nad procesem automatycznego dokowania, aby w razie problemów przejąć manualną kontrolę nad Progressem.

Źródło: spaceflightnow.com

Comments are closed.