Magnetyczny potwór – NGC 1275

0

Niesamowite zdjęcie galaktyki soczewkowatej NGC 1275 zostało wykonane za pomocą orbitalnego Teleskopu Hubble’a (NASA, ESA) ma przełomie lipca – sierpnia w 2006 roku. Instrument ACS (Advanced Camera for Surveys) zapewnił zapierający dech w piersiach detal i rozdzielczość na delikatnej filamentowej strukturze, która objawiła się jako czerwonawa, koronkowa struktura, otaczająca centralną część jasnej galaktyki NGC 1275.

Filamenty są chłodne pomimo faktu, iż otoczone są przez gaz, którego temperatura wynosi z grubsza 55 milionów stopni Celsjusza. Zawarte są one w magnetycznym polu, które determinuje ich strukturę oraz demonstruje jak energia z położonej w centrum czarnej dziury jest transportowana do otaczającego gazu.

Poprzez przeprowadzone badania filamentowej struktury, astronomowie po raz pierwszy byli w stanie oszacować natężenie pola magnetycznego. Wykorzystując następnie tę zdobytą informację możliwe było zademonstrowanie w jaki sposób rozkład pół magnetycznych NGC 1275 wpływa na strukturę tych filamentów, działając przeciwko kolapsowi spowodowanemu przez siły grawitacyjne lub wpływ sąsiedniego obiektu w czasie ich dotychczasowego życia, trwającego 100 milionów lat.

Astronomowie także po raz pierwszy w takim stopniu mogli rozróżnić poszczególne “nitki” tworzące filamenty. Zadziwiający jest fakt, iż udało się rozróżnić “nitki” rozciągające się na 200 lat świetlnych, w czasie gdy filamenty widoczne na zdjęciu mogą tworzyć odstępy sięgające 200 tysięcy lat świetlnych. Zdjęcie ukazuje obszar o rozpiętości około 260 tysięcy lat świetlnych.

Na zdjęciu widoczne są także imponujące pasy pyłów, mające swoje źródło w oddzielnej galaktyce spiralnej, która położona jest częściowo “przed” (względem obserwatorów na Ziemi) gigantycznym, eliptycznym centrum NGC 1275 i która została całkowicie rozerwana przez pływowe siły grawitacyjne działające w obszarze centrum tego skupiska. Parę zadziwiających filamentów zawierających młode, niebieskie gwiazdy, widocznych jest w obszarze wykonanego zdjęcia.

Źródło: spacetelescope.org

Comments are closed.