Scott Parazynski odpowiada na pytania czytelników serwisu kosmonauta.net

0

Drodzy czytelnicy. Astronauta polskiego pochodzenia Scott Parazynski zgodził się odpowiedzieć na Wasze pytania. Możecie je zadawać poniżej w specjalnym bloku.

Scott Parazynski zgodził się odpowiedzieć na pięć najciekawszych pytań – po tygodniu selekcji dokona redakcja portalu. Redaktorzy kosmonauty.net rozdadzą też trzy nagrody dla autorów najciekawszych pytań: dwa obramowane zdjęcia Scotta z jego kosmicznych wojaży oraz duży plakat z astronautą. Odpowiedzi astronauty zostaną udzielone w ciągu dwóch tygodni.

Krótkie informacje o tym astronaucie znajdują się poniżej artykułu.

Kilka słów na temat Scotta Parazynski’ego.

Urodził się 28 lipca 1961 roku w Little Rock w Arkansas.W 1989 roku ukończył z wyróżnieniem Uczelnię Medyczną w Stanford. W 1992 został przyjęty do 14 grupy astronautów NASA. Brał udział w pięciu lotach kosmicznych

  • STS-66, Atlantis, Atlas 03, badania klimatu
  • STS-86, Atlantis, siódmy lot do Stacji Mir
  • STS-95, Discovery, badania medyczne w module Spacelab, lot wraz z Johnem Glennem
  • STS-100, Endeavour, instalacja wysięgnika Canadarm2 na ISS
  • STS-120, Discovery, instalacja modułu Harmony, przenosiny paneli słonecznych

Na orbicie spędził ponad 57 dni. Wykonał siedem spacerów kosmicznych. Za ostatniej misji załoga Discovery musiała podołać nieprzewidzianej usterce. Podczas ponownego rozkładania paneli słonecznych powstały uszkodzenia – panel SAW-4B rozerwał się. Podczas spaceru kosmicznego Scott Parazynski zszywał panele zaimprowizowanymi narzędziami. Spacer był niebezpieczny, cały czas astronaucie groziło porażenie prądem. Panele udało się uratować.

Parazynski napisał wiele publikacji na temat medycyny kosmicznej. Jednocześnie jest jedynym astronautą, któremu udało się zdobyć Mount Everest. Podczas pierwszej próby wejścia na szczyt świata w 2008 musiał zawrócić z powodów zdrowotnych. Wyczyn udało mu się zrealizować w maju 2009 roku.

Sami decydujecie o co chcecie zapytać doktora Parazynski’ego.

Więcej na temat astronauty na anglojęzycznej Wikipedii

Scott Parazynski naprawia panele podczas czwartego spaceru misji STS-120 / Credits: NASA

Comments are closed.