Naukowcy odkrywają galaktyczny ogon wypełniony gwiazdami

0

Należący do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA teleskop orbitalny GALEX, odkrył ogon pływowy galaktyki wypełniony jasnymi punkcikami nowych gwiazd. Obserwacja tej niesamowitej formacji, która powstała w momencie, gdy galaktyka IC 3418 zanurzyła się w sąsiedniej Gromadzie galaktyk w Pannie, oferuje zupełnie nowe spojrzenie na procesy formowania gwiazd.

“Gaz z tej galaktyki jest wydmuchiwany tworząc burzliwy ślad przypominający ogon” – przekazuje Janice Hester z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego w Pasadenie. “Gaz jest jak piasek, który może być unoszony przez porywisty wiatr, jednakże ten konkretny typ gazu, wymagany przy procesie tworzenia gwiazd, jest porównywalny w tej analogii do kamyczków, których wiatr nie jest w stanie wyrwać z galaktyki”. Nowe obserwacje GALEX (Galaxy Evolution Explorer) uczą nas, że ten cięższy, formujący gwiazdy gaz, może być formowany w postaci burzliwego śladu wirującego materiału.

Galaktyczne kolizje są powszechnie spotykanym zjawiskiem we Wszechświecie. Nasza własna Droga Mleczna zderzy się z galaktyką Andromedy (M31) w przeciągu najbliższych kilku miliardów lat. Galaktyki wpadają na siebie, wyrywając sobie nawzajem materię, rozrzucając wszędzie gazy i pyły. Często śladami takich przeszłych, dramatycznych wydarzeń są wystające formacje złożone właśnie z gazów i pyłów.

Naukowcy zbadali dokładnie ogon pływowy IC 3418, który uformował się w odmienny sposób. Galaktyka IC 3418 nie wchodzi w reakcję tylko z jedną galaktyką, ale z oddaloną od Ziemi o 54 miliony lat świetlnych całą Gromadą w Pannie. Ta ogromna formacja, która zawiera około 1500 galaktyk i jest wypełniona gorącym gazem, przyciąga IC 3418, sprawiając iż galaktyka ta zanurza się w gazie wypełniającym Gromadę z prędkością 1000 km/s. Przy tak ogromnej prędkości, gaz z IC 3418 jest wydmuchiwany i formowany na kształt wzburzonej, wydłużonej formacji, określonej jako ogon pływowy.

Dzięki pomocy GALEX, naukowcy byli w stanie znaleźć tę formację, w której obecne są masywne, młode gwiazdy świecące w paśmie ultrafioletowym, widocznym przez ten orbitalny teleskop. Właśnie te młode gwiazdy mówią naukowcom, iż decydujące składniki w procesie formowania gwiazd, czyli gęste obłoki gazu nazywanego wodorem molekularnym, uformowane zostały w burzliwy ślad ogonu pływowego. Astronomowie po raz pierwszy znaleźli tak solidny dowód na to, że chmury molekularnego wodoru mogą formować się w tak gwałtownych okolicznościach, obecnych w formacjach pływowych.

“Ogon IC 3418 zawierający gwiazdy, pokazuje iż silne działania sił pływowych wpływają korzystnie na formowanie się chmur z cząsteczkowym wodorem” – przekazuje Mark Seibert, członek naukowego zespołu GALEX przy Instytucie Naukowym Carnegie w Pasadenie. Dzięki badaniom galaktycznych ogonów pływowych możliwe jest wyizolowanie czynników kontrolujących formowanie gwiazd.

“Te ogony są unikalnymi, egzotycznymi miejscami, gdzie możemy zbadać dokładne mechanizmy, kryjące się za procesem formowania gwiazd. Zrozumienie tej ewolucji jest decydującym czynnikiem w zrozumieniu życiowych cykli galaktyk oraz dramatycznych transformacji, jakie niektóre z nich przechodzą. Możliwe jest także przestudiowanie jak te procesy wpływają na formowanie i rozwój takich planet jak nasza Ziemia” – podsumowuje Janice Hester.

GALEX (Galaxy Evolution Explorer) jest orbitalnym teleskopem, który obserwuje galaktyki w ultrafiolecie na przestrzeni 10 miliardów lat historii Wszechświata. Wyniesiony został na orbitę za pomocą rakiety Pegasus 28 kwietnia w 2003 roku. Początkowo misja miała trwać 29 miesięcy, jednak komisja (Senior Review Panel) NASA w 2006 roku zaleciła przedłużenie misji.

Obserwacje teleskopu GALEX mówią naukowcom jak galaktyki, podstawowe struktury naszego Wszechświata, ewoluują oraz podlegają zmianom. Dodatkowo za pomocą tego orbitalnego obserwatorium bada się tajniki rozwoju gwiazd.

Źródło: www.jpl.nasa.gov

Comments are closed.