MSL ma już koła

0

Postępuje budowa łazika Mars Sciene Laboratory. W ubiegłym tygodniu do kadłuba robota zamontowano układ zawieszenia i koła. Start misji planowany jest na koniec 2011 rok.

Technicy i inżynierowie zajmujący się kompletowaniem pojazdu zamontowali w nim układ zawieszenia i koła jezdne, poinformowało Jet Propulsion Laboratory. Jest to kolejny krok milowy postępu konstrukcji robota, zwanego także “Curiosity”, czyli po angielsku ciekawość.

Każde z 6 kół robota posiada niezależny napęd, a 4 skrajne koła również własne niezależne silniki sterujące ich skrętem. Układ jezdny MSL jest podobny do tych zastosowanych w poprzednich amerykańskich łazikach marsjańskich: MER i Sojourner.

Jednak w odróżnieniu od nich będzie posiadał dodatkowe mechanizmy chroniące podwozie od uszkodzenia podczas lądowania. “Curiosity” ma osiąść na Marsie w sierpniu 2012, po opuszczeniu go z platformy sondy MSL. Metoda lądowania będzie więc inna od zastosowanej w poprzednich misjach, które wykonywały lądowanie w kapsułach odbijając się od powierzchni planety, aż do zatrzymania.

Podwozie przejdzie teraz testy funkcjonalne i będzie brało udział w testach środowiskowych łazika. Układ jezdny robota pozostanie już w nim do startu, z możliwością demontażu, gdyby zidentyfikowano taką potrzebę.

MSL ma wystartować z Ziemi między 25 listopada a 18 grudnia 2011 roku.


Źródło: JPL

Treść tego artykułu udostępniona na licencji CC-BY-SA 3.0. Licencjonowanie materiałów zdjęciowych w ich opisie.

Comments are closed.