Apollo 11: 41 lat temu…

0

Czterdzieści jeden lat temu, 20 lipca o godzinie 22:17 CEST moduł księżycowy misji Apollo 11 wylądował na powierzchni Srebrnego Globu. Kilka godzin później, o godzinie 02:56 CEST człowiek po raz pierwszy stanął na powierzchni innego niż Ziemia ciała niebieskiego. Tak oto dokonał się jeden z najważniejszych wyczynów w historii ludzkości.

Misja Apollo 11 to wynik polityczno-technologicznej rywalizacji dwóch supermocarstw Zimnej Wojny – Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego.  Zanim doszło do tej wyjątkowej wyprawy upłynęły lata przygotowań, testów, pomysłów, rozwiązań a także tragedii. Początki rywalizacji miały miejsce już chwilę po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej. W ciągu następnych lat oba państwa nieufnie na siebie spoglądały oraz starały się “prześcignąć”, próbując uzyskać przewagę technologiczną.

Pierwszym przełomowym punktem w tej rywalizacji było umieszczenie Sputnika 1 na orbicie wokółziemskiej w 1957 roku. Zaledwie trzy i pół roku później człowiek po raz pierwszy poleciał w kosmos. Wtedy też miało miejsce historyczne wystąpienie amerykańskiego prezydenta Johna Kennedy’ego, które zdefiniowały cel nadrzędny rywalizacji – Księżyc.

{youtube}oQOu0IAdgaA{/youtube}
Historyczne wystąpienie Johna Kennedy’ego – najważniejsza część

Rywalizacja pomiędzy supermocarstwami nabierała tempa – w połowie lat 60. obie strony dysponowały już wieloosobowymi statkami załogowymi oraz dokonywały różnych testów, które miały być  wykorzystane na Księżycu (np spacery kosmiczne). W tym miejscu na prowadzenie zaczęli wysuwać się Amerykanie.

Jednak w 1967 roku obie strony wyścigu na Księżyc doznały bolesnych tragedii. Krajem, który szybciej otrząsnął się z katastrofy były Stany Zjednoczone i dzięki temu już pod koniec 1968 roku amerykański statek załogowy Apollo był gotowy do wyprawy w pobliże Księżyca. Misja Apollo 8 była pierwszą ludzką wyprawą poza niską orbitę wokółziemską – astronauci dotarli na orbitę Srebrnego Globu. Na początku 1969 roku było już prawie pewne – Amerykanie wylądują na Księżycu przed końcem dekady.

16 lipca 1969 roku trzech astronautów – Neil Armstrong, Buzz Aldrin i Michael Collins – rozpoczęli historyczną wyprawę Apollo 11. Wejście na orbitę księżycową nastąpiło 19 lipca a 20 lipca o godzinie 22:17 CEST moduł księżycowy tej misji wylądował na Srebrnym Globie. Kilka godzin później, 21 lipca o godzinie 02:56 CEST Neil Armstrong zszedł na powierzchnię Księżyca. Dokonało się jedno z najwspanialszych osiągnięć w historii ludzkości.

{youtube}RMINSD7MmT4{/youtube}
Armstrong na Księżycu – 41 lat temu

Łącznie w latach 1969 – 1972 sześć razy człowiek stąpał po Księżycu (misja Apollo 13 nie zakończyła się lądowaniem). Następnie, Księżyc został “zapomniany” – aż do lat 90. XX wieku. Srebrny Glob stał się ponownie interesującym celem badań. Ponadto, nie tylko Stany Zjednoczone wysyłają swoje sondy na orbitę księżycową (np Indie, Japonia, Europa oraz Chiny). Jednym z najważniejszych odkryć ostatnich czasów jest wykrycie wody na Księżycu.

W latach 2004 – 2010 NASA zamierzała w ramach programu Constellation wysłać ponownie człowieka na Księżyc. Niestety (a może “stety”?) w wyniku różnych problemów (finansowych, organizacyjnych i technologicznych) rząd amerykański zaproponował anulowanie tego programu. Dosłownie kilka dni temu doszło do wypracowania kompromisu. Nie wydaje się, by Księżyc był celem przyszłej astronautyki załogowej (choć nie jest to przesądzone) – jednak z całą pewnością będzie często “odwiedzany” przez bezzałogowe sondy. Pomimo lat badań, nasz jedyny naturalny satelita wciąż skrywa w sobie wiele tajemnic…

Załoga misji Apollo 11. Od lewej - Armstrong, Collins,  Aldrin / Credits - NASA Astronauta Aldrin schodzi na powierzchnię Księżyca / Credits - NASAAstronauta Aldrin na powierzchni Księżyca / Credits - NASA

Comments are closed.