SpaceShipTwo – pierwszy lot z załogą na pokładzie

0

Statek SpaceShipTwo odbył pierwszy lot z załogą na pokładzie. Jest to kolejny test przygotowujący do lotu suborbitalnego. Oczywiście nie doszło jeszcze do samodzielnego lotu. State w trakcie tego testu był stale przymocowany do WhiteKnightTwo.

Od kilku lat firma Virgin Galactic – część korporacji Virgin – wraz z firmą Scaled Composites budują i testują turystyczny statek suborbitalny. Ten suborbitalny statek ma w niedalekiej przyszłości zacząć latać po trajektorii balistycznej (z płacącymi pasażerami na pokładzie) tuż ponad umowną granicę kosmosu – linię Kármána. Nazwa statku to SpaceShipTwo. Pierwszy egzemplarz nazwano VSS Enterprise. Idea lotów suborbitalnych wywodzi się z pierwszego konkursu XPrize, który w roku 2003 wygrała firma Scaled.

Pierwszy lot statku SpaceShipTwo (podczepionego do samolotu-matki WhiteKnightTwo) miał miejsce 22 marca 2010 roku. Od tego czasu łącznie wykonano 33 loty testowe, w trakcie których sprawdzano różne podsystemu obu pojazdów, a także właściwości lotne. Dotychczas jednak w trakcie tych lotów wewnątrz SpaceShipTwo nikt się nie znajdował. Wreszcie, w ostatni czwartek (15 lipca 2010) po raz pierwszy SpaceShipTwo otrzymał załogę. Lot trwał sześć godzin i dwanaście minut, w trakcie którego testowano kolejne podsystemy statku. Oczywiście, wciąż nie był to lot swobodny – SpaceShipTwo był wciąż przymocowany do statku matki WhiteKnightTwo.

W skład załogi VSS Enterprise weszli Peter Siebold i Michael Aisbury. Warto zapamiętać pierwsze nazwisko. Siebold należy do czteroosobowej, pierwszej grupy komercyjnych astronautów Virgin Galactic. Dwóch pilotów z grupy, Mike Melvill i Brian Binnie już przekroczyło stukilometrową linię Karmana podczas zdobywania nagrody XPrize.

Można się spodziewać, że w najbliższym czasie może dojść do pierwszych lotów swobodnych. Wpierw będą to zrzuty i próby poprawnego lądowania. Jeśli te testy przebiegną prawidłowo, nadejdzie czas na pierwsze próby rakietowe. Zwieńczeniem tych testów będą pierwsze loty suborbitalne – które mogą nastąpić w 2011 lub 2012 roku.

Źródło wiadomości:
http://www.space.com/news/virgin-galactic-spaceshiptwo-first-crewed-flight-100716.html

Artystyczna wizja SpaceShipTwo rozpoczynającego powrót do atmosfery / Credits - Virgin Galactic

Comments are closed.