Współpraca Aerojet i NEC nad wprowadzeniem na rynek napędów jonowych

0

Firma Aerojet ogłosiła parę dni temu informację o podpisaniu porozumienia z NEC Corporation na dostarczanie napędów jonowych – opartych o dobrze sprawdzoną jednostkę, która pracowała na japońskiej sondzie Hayabusa, na rynek amerykański i japoński.

Popularność technologii napędu jonowego będzie stale rosła, znaczącą jej rolę przypisuje się w napędzaniu kolejnych satelitów geostacjonarnych i misji sond międzyplanetarnych. Oczywiście głównym atutem jest tutaj wysoka efektywność, przekraczająca 10 razy tę przy wykorzystaniu konwencjonalnych (chemicznych) systemów napędowych.

Sonda Hayabusa po 7 latach misji z powodzeniem dostarczyła na Ziemię kapsułę, która może zawierać pierwsze w historii dostarczone przez sondę próbki materiału pobranego z astereoidy. Udane lądowanie kapsuły na australijskim poligonie Woomera miało miejsce w ostatnią niedzielę – 13. czerwca. Kilka lat temu – po starcie japońskiej sondy, w mającą 300 milionów kilometrów podróż na powierzchnię asteroidy Itokawa, użyty został właśnie napęd jonowy. Niestety misja doświadczyła prawie katastrofalnych uszkodzeń napędu chemicznego i systemu kontroli. Na szczęście inżynierowie japońscy przy zastosowaniu pomysłowych i niekonwencjonalnych rozwiązań, oraz przy sporej wytrwałości i uporze, użyli napędu jonowego do odratowania misji i sprowadzenia na naszą planetę kapsuły z ewentualnymi próbkami.

Jonowy napęd sondy Hayabusa został zaprojektowany i zbudowany przy wspólnym udziale przez japońską agencję kosmiczną JAXA oraz firmę NEC. System używa fal mikrofalowych do zjonizowania paliwa (atomy pozbawiane są ładunku ujemnego, przez co powstają jony dodatnie), a następnie następuje przyspieszenie czynnika w wyniku oddziaływania elektromagnetycznego. Na wyjściu działa jeszcze neutralizator, który nadaje przyspieszonym jonom elektryczną obojętność, dzięki czemu zachowana jest odpowiednia równowaga (statek nie staje się ujemnie naładowany). Zapewnia to długą sprawność układu napędowego oraz wysoką niezawodność całej misji.

Wiceprezydent firmy Aerojet działu Space and Launch Systems – Julie Van Kleeck, pogratulowała agencji JAXA oraz firmie NEC pomyślnego sprowadzenia kapsuły Hayabusy, wyrażając przy okazji ekscytację w związku z rozpoczęciem współpracy z NEC, której celem będzie dostarczenie użytego w japońskiej sondzie napędu na szerszy rynek. W chwili obecnej elektryczne napędy – produkty firmy Aerojet są używane w ponad 150 działających satelitach.

Aerojet jest wiodącym dostawcą systemów napędowych w Stanach Zjednoczonych. Przez lata działalności zgromadził ogromne doświadczenie oraz techniczne możliwości do budowania wysokiej klasy systemów napędu dla satelitów. Współpraca NEC z Aerojet pomoże wprowadzić ich Mikrofalowy Silnik Jonowy (Microwave Ion Engine) niskiej mocy na rynek amerykański.

Źródło: Aerojet, broszura informacyjna o misji Hayabusa (press kit – po angielsku)

Comments are closed.