Niezwykłe zdjęcia z IKAROS’a

0

Niedawno pisaliśmy o pomyślnym rozłożeniu żagla przez japońską sondę IKAROS, co potwierdziły wykonane w ostatnich dniach zdjęcia z wypuszczonej minikamery – jest to kolejna nowość związana z tą misją.

Wczoraj agencja  Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) upubliczniła zdjęcia wykonane przez kamerę DCAM2 rozłożonego żagla z nowej unikalnej perspektywy.

DCAM2 jest jedną z dwóch maleńkich kamer o kształcie cylindra i wymiarach jedynie 5.5 na 5 cm. Zostały one umieszczone na przeciwległych końcach sondy i są jednorazowego użytku. Za pomocą sprężyny zostają odepchnięte od sondy, a w czasie oddalania się wykonują zdjęcia i przesyłają je drogą radiową do IKAROS’a. Dzięki DCAM2 mogliśmy ujrzeć rozłożony żagiel w pełnej okazałości.

Naukowcom takie zdjęcia pomagają potwierdzić poprawność rozłożenia żagla oraz pozwalają sprawdzić jego stan. Jak widać membrana ma pełny kwadratowy kształt.

Na razie nie wiadomo kiedy zostanie wykorzystana kamera DCAM1 – prawdopodobnie dopiero pod koniec misji, aby móc porównać stan żagla po upływie pewnego czasu.

Źródła: JAXA, planetary.org

Comments are closed.