Start Ariane 5 z satelitami Arabsat-5A oraz COMS-1

0

W nocy z sobotę na niedzielę o 23:41 CEST wystartowała rakieta nośna Ariane 5. Ładunkiem były dwa satelity geostacjonarne, COMS-1 oraz ARABSAT-5A. Po 24 minutach i 50 sekundach lotu rakieta nośna wyniosła satelity na orbitę przejściową do geostacjonarnej o parametrach 250×35792 km oraz inklinacji 2 stopni. Był to już drugi lot Ariane 5 w tym roku, zapis wideo prezentujemy w artykule.

Pierwszym wynoszonym satelitą był Arabsat-5A, zbudowany dla operatora telekomunikacyjnego Arabsat (Arab Satellite Communications Organization). Urządzenie zostanie umieszczone na 30,5 stopnia długości geograficznej wschodniej, gdzie zwiększy ilość dostępnych usług telekomunikacyjnych i telewizyjnych dla państw w regionie Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Jest to już siódmy satelita Arabsat, który został wystrzelony przez rakietę z rodziny Ariane, począwszy od lotu Arabsata-1A w 1985 roku.

Satelita ten został oparty o platformę Eurostar 3000, zbudowaną przez Astrium, która następnie została wyposażona w zestaw 24 transponderów pracujących w paśmie Ku oraz 28 transponderów dla pasma C, dostarczonych przez Thales Alenia Space. Arabsat-5A ma funkcjonować przez okres 15 lat.

Drugi z satelitów – południowokoreański COMS (Communication, Ocean and Meteorological Satellite) – został zbudowany przez EADS Astrium na mocy kontraktu podpisanego z KARI (Korea Aerospace and Research Institute), również w wykorzystaniem platformy Eurostar 3000 i zabiera ze sobą trzy zaawansowane elementy przeznaczone do obserwacji meteorologicznych i oceanicznych, oraz eksperymentalne urządzenia do multimedialnej łączności szerokopasmowej w paśmie Ka (przy czym ostatnie zostało dostarczone przez KARI).

Satelita COMS-1 ma funkcjonować na orbicie przynajmniej przez okres siedmiu lat.

{youtube}BTL0Lr5Qk1o{/youtube}
Zapis startu rakiety Ariane 5 dnia 26 czerwca 2010 roku / Credits: youtube, DaBeste1

W ciągu tygodnia start rakiety był dwukrotnie przesuwany. Mimo wszystko, misja została jednak określona przez dyrektora Arianespace, Jean-Yves Le Galle’a, jako “idealny start”. Dyrektor Arabsata Khalid Balkheyour dodał “lepiej późno niż wcale. Cieszymy się, iż start się udał.”

Następny lot Ariane 5 planowany jest na lipiec bieżącego roku. Ładunkiem będą dwa satelity dla kontynentu afrykańskiego: Egipski Nilesat 201 oraz Rascom QAF 1R, zbudowany na zlecenie African Regional Satellite Communications Organization.

Źródło: SpaceflightNow.com

Comments are closed.