Podpisano kontrakt na wystrzelenie OCO-2

0

Amerykańska agencja kosmiczna NASA wybrała znaną firmę Orbital Sciences Corporation z Dulles (Virginia) jako dostarczyciela satelity monitorującego dwutlenek węgla w atmosferze – Orbiting Carbon Observatory-2 (OCO-2). Start rakiety Taurus XL 3110 z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii odbędzie się w lutym 2013 roku.

Całkowity koszt operacji serwisowych OCO-2 związanych ze startem wyniesie około 70 milionów dolarów. W oszacowane koszta wliczone jest wykupienie rakiety Taurus XL 3110, dodatkowe usługi związane z przygotowaniem ładunku (satelity) zawarte w oddzielnych kontraktach, wsparcie unikalne dla OCO-2, integrację rakiety oraz usługi związane ze śledzeniem i odbiorem danych telemetrycznych.

OCO-2 jest pierwszą misją NASA poświęconą studiowaniu zawartości dwutlenku węgla w atmosferze naszej planety. Dwutlenek węgla jest uważany za główny produkt działalności antropogenicznej, który może mieć wpływ na klimat Ziemi. Satelita OCO-2 dostarczy pierwszych kompletnych ‘obrazów’ źródeł CO2 mających pochodzenie naturalne i ludzkie, jak również tzw. ‘przecieków’, miejsc skąd gaz jest wyprowadzany i przechowywany. Celem misji będzie stworzenie globalnej mapy dystrybucji źródeł i ‘przecieków’ CO2 oraz studiowanie tych zmian w czasie. OCO-2 zastąpi wcześniejszą podobną jednostkę – OCO-1, która została stracona w czasie startu w 2009 roku (nie doszło do odrzucenia osłon aerodynamicznych w skutek czego przekroczona została dopuszczalna masa i satelita został spalony w atmosferze).

Projekt Orbiting Carbon Observatory-2 jest zarządzany przez Jet Propulsion Laboratory mieszczącym się w Pasadenie (Kalifornia). Za zarządzanie programem startowym rakiety (Launch Services Program) odpowiedzialne jest Kennedy Space Center (NASA).

Źródło: www.jpl.nasa.gov

Comments are closed.