Arianespace wyniesie Jupitera

0

Firmy Hughes i Arianespace podpisały umowę na wyniesienie satelity telekomunikacyjnego Jupiter. Kontrakt przewiduje wystrzelenie satelity w pierwszej połowie 2012 roku. Rakieta Ariane 5 ECA wyniesie ponad 6 tonowego satelitę Jupiter na zlecenie amerykańskiego operatora satelitarnego Hughes Network Systems.

Jupiter będzie pierwszym satelitą tej firmy z nowej serii statków o wysokiej przepustowości. Budowany przez Space Systems/Loral, na platformie SS/L 1300, satelita generacji pozwoli zwiększyć przepustowość sieci usług HughesNet o ponad 100 Gbps. Statek będzie korzystał z transponderów pasma Ka i 4 parabolicznych anten. Planowo ma działać przez 15 lat.

W październiku 2009 Hughes podpisał już umowę, opiewającą na ok. 100 mln. USD,  z pierwszym odbiorcą 10 Gbps ze wspomnianej przepustowości satelity. Kanadyjski dostawca internetu satelitarnego Barrett Xplore korzysta również z satelity Spaceway-3, którego Arianespace wyniósł dla Hughes Network Systems w 2007 roku. Spaceway-3 był pierwszym satelitą z własnym pokładowym switchem i routerem.

Źródło: space-travel.com, DSL Reports, Sky Rocket

Comments are closed.