Przygotowania do hipersonicznego lotu X-51A

0

Trwają ostatnie przygotowania do dziewiczego autonomicznego lotu samolotu hipersonicznego X-51A, który ma się odbyć już jutro – 25 maja. Konstruktor maszyny – firma Boeing, zapowiada iż do pierwszego lotu dojdzie po wystartowaniu z bazy Edwards Air Force Base samolotu matki – bombowca B52, do którego bezzałogowy X-51A będzie podczepiony. W późniejszej fazie lotu dojdzie do zrzutu hipersonicznego samolotu nad południową Kalifornią w USA.

Lot X-51A będzie trwał 5 minut, w czasie których pojazd będzie poruszał się korzystając z eksperymentalnego napędu typu scramjet. W czasie trwania lotu osiągnięta zostanie prędkość 6 Mach, a stacje naziemne będą odbierały ogromne ilości danych – aż do momentu kontrolowanego uderzenia w wody Oceanu Spokojnego. Nie ma planów na próby podjęcia jakichkolwiek resztek jednego z czterech zbudowanych X-51.

Najdłuższy wcześniej przeprowadzony lot hipersoniczny z użyciem napędu scramjet, samolot NASA X-43 w 2004 roku, pomimo większej osiągniętej prędkości, trwał zaledwie 10 sekund używając przy tym bardziej kłopotliwego paliwa – wodoru. X-51 ma latać na paliwie lotniczym (JP-7) oraz pokonać dystans kilkuset kilometrów w kilka minut.

Jutrzejsza próba będzie jedynym hipersonicznym lotem w tym roku fiskalnym. Oryginalny plan zakładał pierwszy lot w grudniu 2009 roku oraz 3 kolejne loty w obecnym roku. Tak też pisaliśmy o tym w naszym ostatnim artykule w marcu, kiedy X-51A miał lecieć. Jednak kombinacja pewnych czynników, włączając w to dużą potrzebę przeprowadzenia kompleksowego testu w locie oraz wsparcia ze strony samolotu wynoszącego – B-52, wymusiły wprowadzenie większej pauzy w lotach.

Utrzymywanie w gotowości zespołów inżynierów i personelu wspomagającego jest kosztowne, a zawsze istnieje ryzyko iż pewne czynniki w znacznym stopniu opóźnią próbę lotu. W związku z tym zadecydowano o wykonaniu tylko jednego lotu w czasie tej wiosny, po którym będzie miała miejsce kilku miesięczna przerwa. Pozwoli to na zaoszczędzenie środków z budżetu.

Inżynierowie liczą na to, iż w czasie 300 sekund lotu X-51A dowiemy się o charakterystyce lotu hipersonicznego przy wykorzystaniu praktycznego napędu scramjet, więcej niż podczas wszystkich poprzednich tego typu lotach razem wziętych. Jak przekazuje Alex Lopez (Boeing vice prezydent Advanced Network and Space Systems) – “jeśli lot testowy spełni przynajmniej część założeń, to możemy się spodziewać przeskoku technologicznego porównywalnego do tego jaki miał miejsce po drugiej Drugiej Wojnie Światowej w napędzie ówczesnych samolotów, czyli przejścia w korzystaniu z  silników śmigłowych do odrzutowych. Będzie to historyczne wydarzenie.”

Program X-51A jest wspólną inicjatywą Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych (Air Force Research Laboratory) oraz Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (DARPA), przy udziale korporacji Boeing Company i Pratt and Whitney Rocketdyne.

Źródło: space-travel.com

Comments are closed.