Start rakiety Minotaur IV z HTV-2

0

Falcon Hypersonic Technology Vehicle-2 (HTV-2) jest kontynuacją projektu badawczego, którego zadaniem jest rozwijanie i testowanie bezzałogowych, zdalnie sterowanych, ponaddźwiękowych pojazdów powietrznych przedzierających ziemską atmosferę z prędkościami dochodzącymi do 20 Mach’ów, a nawet większymi.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych – DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), która poprzez projekt HTV pragnie stworzyć nowe możliwości technologiczne, celem których ma być skuteczniejsze rozpoznanie i szybsze reagowanie na wszelkiego rodzaju nagłe sytuacje mogące zagrozić bezpieczeństwu narodowemu US.

Nowe technologie, zastosowane w programie HTV obejmują m.in. rozwój materiałów odpornych na wysokie temperatury, usprawnienie systemów nawigacji, naprowadzania oraz kontroli, rozwój systemów bezpieczeństwa lotów, a także rozwiązanie problemu, jakim jest komunikacja i sterowanie w trakcie przedzierania się z dużymi prędkościami przez warstwy zjonizowanego gazu pod postacią plazmy, oraz wiele innych.

Rozwój powyższych technologii może także przyczynić się w przyszłości do stworzenia nowych, lekkich, a przede wszystkim tanich pojazdów wielokrotnego użytku zdolnych do wynoszenia niewielkich satelitów na niskie orbity Ziemi.

Najbliższy start, który zaplanowano na 21 kwietnia 2010 r., ma na celu przeprowadzenie testów zastosowanych technologii w trakcie lotu z prędkością hipersoniczną pojazdu powietrznego HTV-2.

HTV-2 zbudowany został przez amerykański koncern zbrojeniowy  Lockheed Martin.

W trakcie misji, pojazd powietrzny wyniesiony zostanie do górnych warstw atmosfery przy użyciu rakiety nośnej Minotaur IV, gdzie następnie dojdzie do separacji, po czym statek powietrzny lotem swobodnym będzie zniżał się przelatując nad Oceanem Spokojnym z prędkością większą niż 13000 mph ( więcej niż 20930 km/h). Tym samym pojazd przemierzy ok. 4100 mil morskich (ok. 7590 km) w czasie nie dłuższym niż 30 min, gdzie następnie zakończy swoją misję wpadając do oceanu na obszarze znajdującym się na północ od wyspy Kwajalein Atoll, gdzie zlokalizowany jest poligon wojskowy.

Start nastąpi z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kaliforni w oknie startowym w godzinach od 21:00 do 2:01 CEST.

Źródło:
DARPA – HTV-2

Comments are closed.