Wyjątkowy układ planetarny

0

Astronomowie z Pennsylvania State University w USA donieśli o zaobserwowaniu wyjątkowego układu planetarnego. “Gwiazdą” w tym układzie jest brązowy karzeł. Dookoła niego krąży planeta wielokrotnie masywniejsza od Jowisza. Odkrycia dokonano za pomocą teleskopu Hubble oraz Gemini North.

Nowo odkryta egzoplaneta nazywa się 2M J044144 b. Jest to masywny gazowy gigant – masa tej planety pozasłonecznej zawiera się pomiędzy 5 a 10 mas Jowisza. 2M J044144 b krąży daleko od swej “gwiazdy” macierzystej – w odległości 15 AU. Tą “gwiazdą” jest brązowy karzeł – o masie zaledwie 0,02 masy Słońca (około 21 masy Jowisza). Z uwagi na niewielką różnicę pomiędzy egzoplanetą a “gwiazdą” macierzystą mamy tutaj bardziej do czynienia z układem podwójnym niż planetarnym.

Odkrycie rzuca nowe światło na procesy formowania się planet dokoła brązowych karłów oraz gwiazd o niskiej masie (w tym przypadku jest możliwe, że egzoplaneta uformowała się bardzo szybko) oraz dynamiki takich układów, które z pewnością charakteryzują się innymi parametrami niż nasz Układ Słoneczny.

Źródła informacji:
http://www.spacedaily.com/reports/A_Planet_Like_Companion_Growing_Up_In_The_Fast_Lane_999.html
http://exoplanet.eu/planet.php?p1=2M+J044144&p2=b
http://iopscience.iop.org/2041-8205/714/1/L84

Comments are closed.