Przygotowania SpaceX do startu Falcona-9 oraz lotu kapsuły Dragon

0

Pierwszy lot rakiety Falcon-9 najprawdopodobniej przesunięty zostanie na koniec przyszłego miesiąca. Inżynierowie tym samym uzyskają więcej cennego czasu na certyfikację systemu, który odpowiedzialny będzie za zniszczenie rakiety, gdy nad tą stracona zostanie kontrola podczas startu. Tymczasem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakończyły się operacje aktywacji modułu komunikacyjnego firmy SpaceX w związku z czym wizyta kapsuły Dragon w tym roku staje się coraz bardziej realna.

Przygotowania do startu na Cape Canaveral

Rakieta Falcon-9, mająca być flagową jednostką firmy SpaceX oraz podstawowym dostarczycielem amerykańskich astronautów na ISS w tej dekadzie, wciąż ma zarezerwowany start na 12 kwietnia w systemie Air Force Eastern Range, który odpowiada za śledzenie i bezpieczeństwo startujących rakiet z bazy Cape Canaveral Air Force Station oraz Kennedy Space Center.

Jak przekazuje Elon Musk – założyciel firmy – obecny dostawca tego systemu bezpieczeństwa (Flight Termination System), pracuje nad finalnym testowaniem aparatury. Następnie wymagana będzie jeszcze kontrola tego sprzętu przez Siły Powietrzne (Air Force) i dopiero wtedy wydane zostanie pozwolenie na użycie w lotach. Za dostarczenie systemu odpowiedzialna jest korporacja Ensign-Bickford Aerospace & Defense.

Zazwyczaj system składa się z małych ładunków wybuchowych, które niszczą rakietę wymykającą się z pod kontroli i mogącą zagrozić życiu ludzi w momencie gdy ta skieruje się nad tereny zaludnione. Wszystkie rakiety startujące z Cape Canaveral na Florydzie muszą posiadać systemy Flight Termination System, które zaakceptowane zostały przez Siły Powietrzne.

Falcon-9 jest przygotowywana do wystrzelenia w przeciągu najbliższych tygodni ze stanowiska startowego Launch Complex 40, z którego kiedyś latały rakiety Tytan. Nad wszystkim czuwa ponad setka inżynierów zatrudnionych przez SpaceX.

Aktywacja nowego modułu komunikacyjnego na pokładzie stacji ISS

W dniu wczorajszym Space Exploration Technologies (SpaceX) poinformowała o zakończeniu operacji trwających w styczniu i marcu, których celem była pełna aktywacja specjalnego modułu, który odpowiedzialny będzie za kontakt pomiędzy zbliżającą lub oddalającą się kapułą Dragon z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Nazwana Jednostką Komunikacyjną COTS UHF (Commercial Orbital Transportation Services Ultra High Frequency), aparatura będzie umożliwiać monitorowanie oraz kontrolę nad podchodzącą lub oddalającą się kapsułę Dragon, na pokładzie której dostarczane będą do jedynego w swoim rodzaju kosmicznego laboratorium ładunki cargo.

System został dostarczony na stację w czasie misji STS-129 w listopadzie zeszłego roku, jednak jego testowanie rozpoczęło się dopiero 25 stycznia w tym roku, kiedy to Jeff Williams (ówczesny dowódca Ekspedycji 22) rozpoczął nad aparaturą pracę wraz z inżynierami w siedzibie SpaceX oraz Kontrolą Misji stacji ISS w Houston.

Jeff Williams rozkładający moduł COTS UHF / Credits: spacex.com

11 marca, firma SpaceX oraz oddział agencji NASA w Houston, przeprowadziły dodatkową serię testów sprawdzających nowy system komunikacyjny poprzez sesje łącznościowe pomiędzy ISS oraz stacją naziemną NASA w Dryden. Dzięki testom zapewniono, że używane częstotliwości radiowe oraz systemy anten działają poprawnie i są gotowe na rozpoczęcie działalności operacyjnej. Dodatkowo planuje się sprawdzić drugi zestaw anten oraz przeprowadzić ostateczną weryfikację sprawności systemu.

Projektowane od początku z myślą o przewozie osób na orbitę, rakieta Falcon-9 oraz statek Dragon zostały wybrane przez agencję NASA na dostarczanie ładunków logistycznych (cargo) do i z stacji od 2011 roku. Kontrakt pomiędzy SpaceX, a NASA opiewa na sumę 1.6 miliarda dolarów w ramach których zrealizowanych zostanie 12 lotów transportowca. Pierwszy lot demonstrujący możliwości Dragona w ramach programu COTS powinien zostać zrealizowany jeszcze w tym roku, po inauguracyjnym locie Falcona-9 w kwietniu.

Źródła:
spacex.com
floridatoday.com

Na forum astro4u.net istnieje osobny wątek poświęcony firmie SpaceX i przygotowaniom do pierwszego lotu Falcona-9.

Comments are closed.