STS-132: połączenie zbiornika ET wraz z boosterami SRB

0

Zewnętrzny zbiornik paliwa ET (External Tank) został połączony z boosterami SRB (Solid Rocket Booster) w ostatni poniedziałek w budynku VAB. Była to jedna z kluczowych operacji w przygotowaniach do ostatniego lotu w historii wahadłowca Atlantis – misja STS-132, której start planowany jest obecnie na 14 maja.

Operacja, trwająca cały dzień, rozpoczęła się w momencie wyciągnięcia przez dźwig długiego na prawie 37 metrów zbiornika z celi testowej, gdzie sprawdzano stan poszycia, i następnie opuszczono go do Zatoki 1 (High Bay 1). Tam został przytwierdzony do zainstalowanych już na platformie MLP-2 (Mobile Launch Platform 2) dopalaczy SRB. Działania zakończyły się późnym popołudniem miejscowego czasu.

Zbiornik ET-136 opuszczany na platformę, u dołu widoczni ludzie / Credits: NASA-KSC

Wahadłowiec Atlantis przebywa w tej chwili jeszcze w hangarze OPF-1 (Orbiter Processing Facility), transport maszyny do VAB planowany jest na 13 kwietnia. Po przybyciu do budynku montażowego prom zostanie podłączony do zestawu startowego ET+SRB i po okołu tygodniu  będziemy oglądali wyjazd na stanowisko startowe LC-39A.

Źródło:
spaceflightnow.com

Wątek w którym komentowane są na bieżąco wydarzenia związane z tą misją jest już otwarty na forum astro4u.net

Comments are closed.