Korea Południowa wyznacza na czerwiec drugą próbę startu rakiety Naro-1

0

Korea Południowa planuje na czerwiec drugą próbę startu rakiety nośnej typu Naro-1, inaczej znanej pod skrótową nazwą KSLV (Korea Space Launch Vehicle). Blisko rok temu dziewiczy lot koreańsko-rosyjskiej rakiety zakończył się fiaskiem – w wyniku usterki nie odłączyła się jedna z dwóch części osłony ładunku, co w efekcie spowodowało zejście z kursu i brak osiągnięcia właściwej, stabilnej orbity. Uważa się, że ładunek, jakim był satelita obserwacyjny STSAT-2 wszedł w atmosferę Ziemi i uległ zniszczeniu.

Pierwszy człon KSLV napędzany jest pojedynczym silnikiem RD-151, na naftę i tlen – jest to mniejsza wersja silników pracujących w rakietach Zenit i Atlas (tam są to odpowiednio RD-180 oraz RD-171). Stopień oparty o uniwersalny moduł rakietowy konstruowany przez Rosjan z myślą o rodzinie rakiet Angara nad którą obecnie trwają prace konstrukcyjne, choć nie używa przeznaczonego dla niej zespołu silnikowego RD-191.

Strona rosyjska podała do wiadomości, że w środę 31 marca, że do Koreai wysłano pierwszy stopień na potrzeby kolejnego startu rakiety Naro-1. Ponad 28 metrowy człon został przewieziony koleją z zakładów Kruniczewa na lotnisko, skąd samolotem przyleci do znajdującego się na południowym końcu Półwyspu Koreańskiego miasta  Busan. Do kosmodromu Naro, znajdującego się na wyspie oddalonej od Busan o około 130 kilometrów, przypłynie statkiem.

{youtube}J7CIAoAuD8g{/youtube}
Pierwszy start rakiety Naro-1
credits: KARI,Youtube (juancarlosbascu)

Pomimo nieudanego umieszczenia satelity na orbicie ZIemi, lot rakiety KSLV uznano za połowiczny sukces – zarówno dolny, jak i drugi, górny stopień rakiety w swoim pierwszym, prawdziwym locie w kosmos pracowały poprawnie, co podkreślają naukowcy rosyjscy oraz ich koreańscy koledzy.

Ładunek użyteczny, który ma zostać wyniesiony w drugim locie rakiety Naro-1 nie został podany.

Źrodło:
SpaceflightNow

Comments are closed.